Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Top 150 Movies
by
Kieran
brittanywilkanson's new List
by
brittany
willy69pa's new List
by
Willard
a nightmare on
by
betty
My Movies
by
Martin
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Tina
Tharpster1's Rating
My Rating
1
Braveheart
(1995, R)
2
Underworld: Evolution
(2006, R)
3
Underworld
(2003, R)
4
Finding Nemo
(2003, G)
5
Gladiator
(2000, R)
6
Van Helsing
(2004, PG-13)
7
300
(2007, R)
8
Armageddon
(1998, PG-13)
9
Batman Begins
(2005, PG-13)
10
Batman Returns
(1992, PG-13)
11
Beauty and the Beast
(1991, G)
12
Blood Diamond
(2006, R)
13
Con Air
(1997, R)
14
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
15
Face/Off
(1997, R)
16
Fantastic Four
(2005, PG-13)
17
Forrest Gump
(1994, PG-13)
18
Ghost Rider
(2007, PG-13)
19
I, Robot
(2004, PG-13)
20
Interview with the Vampire
(1994, R)
21
King Arthur
(2004, PG-13)
22
Kingdom of Heaven
(2005, R)
23
Labyrinth
(1986, PG)
24
Ladder 49
(2004, PG-13)
25
Little Nicky
(2000, PG-13)
26
Meet The Fockers
(2004, PG-13)
27
Meet the Parents
(2000, PG-13)
28
Memoirs of a Geisha
(2005, PG-13)
29
Minority Report
(2002, PG-13)
30
Miss Congeniality
(2000, PG-13)
31
Monsters, Inc.
(2001, G)
32
Mr. & Mrs. Smith
(2005, PG-13)
33
National Treasure
(2004, PG)
34
Night at the Museum
(2006, PG)
35
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
38
Pretty Woman
(1990, R)
39
Queen of the Damned
(2002, R)
40
Resident Evil
(2002, R)
41
Saw
(2004, R)
42
Schindler's List
(1993, R)
43
Secret Window
(2004, PG-13)
44
Silent Hill
(2006, R)
45
Sleepy Hollow
(1999, R)
46
Spider-Man 2
(2004, PG-13)
47
Superman Returns
(2006, PG-13)
48
The Butterfly Effect
(2004, R)
49
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
(1988, PG)
50
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
51
The Green Mile
(1999, R)
52
The Illusionist
(2006, PG-13)
53
The Lion King
(1994, G)
54
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
55
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
56
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
57
The Mask
(1994, PG-13)
58
The Mummy
(1999, PG-13)
59