My Favorite Movies


  thatchick21's Rating My Rating
1
Hackers (1995,  PG-13)
Hackers
I can't say enough about this, just my all time favorite movie, hell Angelina wow!
2
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
This was too awesome, I'll keep watching over and over.
3
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
This was scary and gross at the same time. Loved it!
4
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2)
This was a fantastic movie, if you liked thefirst one you'll love this one too!
5
Saw III (2006,  R)
Saw III
I can't say enough about these movies, hell they are just wicked!!
6
Saw II (2005,  R)
Saw II
they all were awesome, keep bringing them
7
Saw (2004,  R)
Saw
The beginning of a good set of movies to come.
8
Pleasantville (1998,  PG-13)
Pleasantville
This movie actually made me feel like I wanted to live in those days, I loved the whole thing.
9
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
I loved this film, it still scares me when I see it, but I can't help seeing it, I' m so addicted to horror.
10
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
Gosh it takes a good romance movie to make me cry! Sandra is my favorite actress, so thats no wonder.
11
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
I love these kind of movies, OMG I do I do hehe
12
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar
This was so cute, I love how he built his little house out of just stuff on the island, loved loved loved it!
13
The Ring Two (2005,  PG-13)
The Ring Two
I liked them both, even the japenese version was good.
14
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
cute cute cute
15
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
Original is always the best.
16
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2
I got to see them again. I just love the unexpectedness of these movies.
17
Final Destination 3 (2006,  R)
Final Destination 3
Original is the best but heck the sequels were great!
18
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
I loved the book more!
19
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
This was good, I feel sorry for Rose if its a true story. Poor thing.
20
Stay Alive (2006,  PG-13)
Stay Alive
This was good I'm glad I came across it
21
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Jeepers Creepers 2
OmG I loved this!
22
Hostel (2006,  R)
Hostel
This was a sick movie, but hella wicked!
23
United 93 (2006,  R)
United 93
Wow such a moving movie, made me cry, makes me feel like watching it again.
24
World Trade Center (2006,  PG-13)
World Trade Center
Another good movie, so many lost lives, so many brave people, I will go to my death bed always thinking about how brave they all were and hope to see them one day.
25
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
This was a good movie, should of got more publicity than it did.
26
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
What a romantically tragic movie, it was so hard for them *cries*
27
The Butterfly Effect 2 (2006,  R)
The Butterfly Effect 2
Similar to the first, I'd see it again.
28
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher
I really enjoyed watching this. Sophia was awesome in this movie!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments