My Favorite Movies
| TheArtofEsmeralda184's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Boy Who Could Fly (1986, PG) |
|
| 2 |
The Wizard (1989, PG) |
|
| 3 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 4 |
Powder (1995, PG-13) |
|
| 5 |
Phenomenon (1996, PG) |
|
| 6 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 7 |
Foxfire (1996, R) |
|
| 8 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 9 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Doors (1991, R) |
|
| 11 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 12 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 13 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 14 |
Death Sentence (2007, R) |
|
| 15 |
Monster (2003, R) |
|
| 16 |
Serial Mom (1994, R) |
|
| 17 |
No One Would Tell (1996, Unrated) |
|
| 18 |
Frida (2002, R) |
|
| 19 |
Frida Kahlo: The Ribbon That Ties the Bomb (1999, Unrated) |
|
| 20 |
Anne Rule Presents: The Stranger Beside Me (2003, Unrated) |
|
| 21 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 22 |
Waking Life (2001, R) |
|
| 23 |
Great Women Artists: Frida Kahlo (2001, Unrated) |
|
| 24 |
The Life and Times of Frida Kahlo (2005, Unrated) |
|
| 25 |
Surviving Picasso (1996, R) |
|
| 26 |
Pollock (2000, R) |
|
| 27 |
Blow (2001, R) |
|
| 28 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |




























