My Favorite Movies


  thebatman5000's Rating My Rating
1
Facing the Giants (2006,  PG)
Click to Rate
2
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
3
West Side Story (1961,  Unrated)
Click to Rate
4
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
5
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 4.5 Stars
This is what batman is all about. The story was dark, complex, and the characters were perfect.
Click to Rate
6
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
7
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
10
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
11
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
Click to Rate
12
Little Manhattan (2005,  PG)
Click to Rate
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
19
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
20
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 5.0 Stars
One of the best movies ever made!
Click to Rate
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
23
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
24
Tom Sawyer (1973,  G)
Click to Rate
25
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
27
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
28
The Fox and the Hound (1981,  G)
Click to Rate
29
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
30
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
Click to Rate
31
Ship Ahoy (1942,  PG)
Click to Rate
32
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
33
Signs (2002,  PG-13)
Click to Rate
34
Twister (1996,  PG-13)
Twister 5.0 Stars
I've been watching it since I was six and it hasn't gotten old yet.
Click to Rate
35
The Karate Kid (1984,  PG)
Click to Rate
36
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Click to Rate
37
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Click to Rate
38
While You Were Sleeping (1995,  PG)
Click to Rate
39
Hocus Pocus (1993,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments