My Favorite Movies

  TheBlackKnight's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
FREEEEDOM!
Click to Rate
2
Alien (1979,  R)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
With a gun barrel between your teeth, you speak only in vowels.
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
I was completely blown away by this one, too bad the sequels don't come anywhere near it's greatness.
Click to Rate
6
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
7
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element 4.0 Stars
I love this movie and it's graphic style.
Click to Rate
8
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
9
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.0 Stars
They should have settled for one movie only.
Click to Rate
10
Falling Down (1993,  R)
Falling Down 5.0 Stars
This is the only movie where I can stand Michael Douglas.
Click to Rate
11
Conan the Barbarian (1982,  R)
Conan the Barbarian 3.0 Stars
Great movie even if it has some serious plot holes.
Click to Rate
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection 3.0 Stars
It's sad to see a great movie being spoiled halfway through. :'-(
Click to Rate
19
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
20
Blast from the Past (1999,  PG-13)
Blast from the Past 3.5 Stars
Reminds me somewhat of the games Fallout and Fallout 2 ;-)
Click to Rate
21
Alien 3 (1992,  R)
Alien 3 3.0 Stars
See the Director's Cut version!
Click to Rate
22
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men 3.5 Stars
Wolverine = the most masculine anti-hero ever! ;-)
Click to Rate
23
Children of Men (2006,  R)
Children of Men 4.5 Stars
Amazing. Brilliant photo.
Click to Rate
24
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
Pirates of Silicon Valley 4.0 Stars
Noah Wyle is almost identical in appearance to a young Steve Jobs.
Click to Rate
25
Stargate (1994,  PG-13)
Stargate 4.0 Stars
Too short! They should really make a series out of this!
Click to Rate
26
American History X (1998,  R)
Click to Rate
27
Escape from New York (1981,  R)
Click to Rate
28
The Thing (1982,  R)
The Thing 5.0 Stars
I love this movie right down to the cheesy special effects and the "final boss". Few movies capture paranoia and fear like this one! Are you an alien? Am I? Do I want to know? Easy 5/5
Click to Rate
29
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
31
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
32
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
33
300 (2007,  R)
300 3.5 Stars
Do not sit down and watch this movie and expect to enjoy a great plot or manuscript. Sit down and enjoy this movie only with your eyes.
Click to Rate
34
Dune (,  Unrated)
Dune 3.5 Stars
Great re-imagining of the 1984 original!
Click to Rate
35
Dune (1984,  PG-13)
Dune 3.0 Stars
Would be really interesting to see what had happened if this movie hadn't fallen in the shade of *some other* sci-fi movies of the early 80's. The story is good even though it didn't adapt well onto the silver screen. I recommend that you watch the 2000 re-imagining http://www.flixster.com/movie/dune2000
Click to Rate
36
Akira (1989,  R)
Akira 4.0 Stars
Like most anime, it freaks out at the second half of the movie. First half is still pretty OK.
Click to Rate
37
Romper Stomper (1992,  R)
Click to Rate
38
Futurama: Bender's Big Score (2007,  Unrated)
Futurama: Bender's Big Score 3.5 Stars
Not quite the intensity of the TV series - but still good.
Click to Rate
39
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
Caligola (Caligula) (Edited Version) 3.0 Stars
Don't watch this if you think "Rome" was depraved and decadent.
Click to Rate
40
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
1492: Conquest of Paradise 3.0 Stars
This movie has one of the best sound effects of all time. Fast forward to where they are about to cross a river and you'll see what I mean.
Click to Rate
41
Willow (1988,  PG)
Click to Rate
42
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
43
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (,  Unrated)
Click to Rate
44
The Knights Templar (2001,  Unrated)
Click to Rate
45
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) (2007,  Unrated)
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) 3.5 Stars
A 3,5/5 star movie with loads of 5/5 highlights. I'm going to write a longer review in English in a while. Until then please enjoy one of the best things about this movie:
Flixster - Share Movies
Click to Rate
46
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
10,000 B.C. 2.0 Stars
As many times before Roland Emerich has made a turkey of epic proportions. The script is stupid at best and full of inconsistencies.

Still, it's an OK adventure movie if you can see past the gaping holes in the script. I have after all seen worse movies!

The following list was shamelessly copied from IMDB, Flixster's older, smarter sister.

SPOLIER WARNING!

1. When you walk down a tundra mountain, you'll end up in a rainforest. When you go a little further, you'll end up in the desert.

2. Dinosaurs did not become extinct, they were turned into giant birds instead.*

3. There is no difference between the palaeolithic period, the neolithic period and ancient Egypt, it's all the same and existed simultaneously.

4. It only takes a few fagg0ts with long fingernails to enslave thousands of tribal warriors.

5. When you throw a spear to a god-king from a long distance, he will make no attempt to dodge, nor will any of his associates drag him to safety.

6. When your enemies threaten to kill your love, rush towards them screaming, they will be too confused to do anything to her.

7. When someone abducts you on his horse, stab him in the kidneys, but make sure he has no bow hidden somewhere when you walk away from him.

8. Female tribal shamans had telepathic connections to other girls and could use them to transfer life energy.

9. The first handcuffs were made from wood, not from metal.

10. A trapped, wounded and hungry sabertooth tiger is perfectly reasonable: He will acknowledge any attempt to save his life, he will be grateful for being set free and will not eat you, he will even show up later to help you.

11. When you witness 1 man take on and defeat the (long nailed) leader and an army of an entire civilization, go ahead and try to make a break for it with his girl. You'll probably get away with it.

12. When you abduct the hero's girl on your horse, make sure to tie her up properly (for speed's sake use your practical wooden handcuffs), so she cannot stab you in the kidneys.

13. Falling off a galloping horse to stony floor is not dangerous at all and will not harm you.

14. Being stabbed in your kidneys does not cause intense pain, you'll still be able to take out your bow and fire an arrow within seconds.

15. Mammoths come with a build-in hero-safety gene, they will never step on a hero, so it's perfectly safe for him to run into their herd.

16. If you kill the 'god' that is enslaving thousands of people to build a pyramid for him, apparently they'll finish building it anyways.

17. Blind people used to live in the ground.

18. There were only 2 women in those days. One old bag, one plain Jane.

19. Sticks (spears) used to be all the rage in the fashion world.

20. Mammoths are just brown elephants.

21. Thowing a guy 30 feet off the side of a pyramid will kill him instantly.

22. Mammoths could run! (They surely stole this from George of the Jungle)... (Elephants can only walk, not run... and we've already learned that mammoths were just brown elephants)
Click to Rate
47
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust 5.0 Stars
I don't give out five star ratings easily, but this one was a given. One of the best movies - if not THE best movie - I've seen during the year. It's like "Willow goes steampunk" and it works for an audience of all ages. Some movie critics have blamed it for being too predictable and linear, I however do not share this opinion. It's a fairytale; it's supposed to have some certain elements common for this genre.
Click to Rate
48
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
Flixster - Share Movies
Click to Rate
49
The Omega Man (1971,  PG)
Click to Rate
50
Battlestar Galactica (2003) (2003,  Unrated)
Battlestar Galactica (2003) 5.0 Stars
The world's BEST sci-fi is surprisingly not very sci-fi at all!

From the opening:

The Cylons were created by Man.

They were the product of a desire to make life easier on the planet Kobol.

At first, they were simple robots. Toys. Conversation pieces at parties for the rich and trendy.

The Cylons became more advanced. Began to work the mines. Do the hard and da