My Favorite Movies
Give list a short description
| Thebluepeach's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
|
| 2 |
Garden State (2004, R) |
|
|
| 3 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 4 |
Bend It Like Beckham (2002, PG-13) |
|
|
| 5 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
|
| 6 |
Gossip (2000, R) |
|
|
| 7 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
|
| 8 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 9 |
House of Wax (2005) (2005, R) |
|
|
| 10 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
|
| 11 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 12 |
American Psycho (2000, R) |
|
|
| 13 |
King Kong (2005) (2005, PG-13) |
|
|
| 14 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
|
| 15 |
Troy (2004, R) |
|
|
| 16 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 17 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
|
| 18 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 19 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 20 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
|
| 21 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 22 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 23 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 24 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 25 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 26 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
|
| 27 |
Dead Man on Campus (1998, R) |
|
|
| 28 |
Why I Wore Lipstick to My Mastectomy (2006, Unrated) |
|


