My Favorite Movies


  TheCybernaculum37629's Rating My Rating
1
The Secret of Roan Inish (1995,  PG)
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
3
Pi (1998,  R)
4
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
5
Romper Stomper (1992,  R)
6
Kissed (1997,  R)
7
Videodrome (1983,  R)
8
May (2003,  R)
9
TRON (1982,  PG)
10
Conceiving Ada (1999,  Unrated)
11
Thursday (1998,  R)
12
Smilla's Sense of Snow (1997,  R)
13
American History X (1998,  R)
14
White Lies (2001,  Unrated)
15
Touch of Evil (1958,  PG-13)
16
Something Wicked This Way Comes (1983,  PG)
17
Orlando (1992,  PG-13)
18
A Breed Apart (1984,  R)
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
20
The Abyss (1989,  PG-13)
21
The Addiction (1995,  R)
22
Alien (1979,  R)
23
Aliens (1986,  R)
24
Amadeus (1984,  R)
25
American Beauty (1999,  R)
26
American Movie (1999,  R)
27
American Psycho (2000,  R)
28
Angel Heart (1987,  R)
29
Another Day In Paradise (1997,  R)
30
Apocalypse Now (1979,  R)
31
Army of Darkness (1993,  R)
32
The Atomic Cafe (1982,  Unrated)
33
B. Monkey (1999,  R)
34
Baraka (1993,  Unrated)
35
Belly (1998,  R)
36
The Big Lebowski (1998,  R)
37
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
38
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
39
Blue Velvet (1986,  R)
40
Body Heat (1981,  R)
41
Boiling Point (1993,  R)
42
Bottle Rocket (1996,  R)
43
Bound (1996,  R)
44
Box of Moonlight (1997,  R)
45
Breaking the Waves (1996,  R)
46
Butterfly Kiss (1996,  Unrated)
47
Clay Pigeons (1998,  R)
48
Closet Land (1991,  R)
49
Cold Blooded (2003,  Unrated)
50
Cold Comfort Farm (1996,  PG)
51
The Company of Wolves (1984,  R)
52
The Conversation (1974,  PG)
53
Crumb (1995,  R)
54
CryBaby (2005,  Unrated)
55
Cyclo (1996,  Unrated)
56
Doomsday Gun (1994,  Unrated)
57
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
58
El Mariachi (1993,  R)
59
Enchanted April (1992,  PG)
60
Excalibur (1981,  R)
61
Exotica (1994,  R)
62
Eye Of God (1997,  R)
63
Fargo (1996,  R)
64
Farinelli (1995,  R)
65
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
66
Fight Club (1999,  R)
67
Fire (1996,  Unrated)
68
Freaks (1932,  Unrated)
69
Gotham (1988,  R)
70
Gothic (1987,  R)
71
Gummo (1997,  R)
72
Happiness (1998,  Unrated)
73
Harold and Maude (1971,  PG)
74
Hawk the Slayer (1981,  PG)
75
Heathers (1988,  R)
76
Heavenly Creatures (1994,  R)
77
Immortal Beloved (1994,  R)
78
In the Company of Men (1997,  R)
79
Jackie Brown (1997,  R)
80
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
81
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
82
Killer (1995,  Unrated)
83
King of New York (1990,  R)
84
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
85
Kite (2002,  Unrated)
86
Last Supper (1996,  Unrated)
87
The Last Wave (1977,  PG)
88
The Limey (1999,  R)
89
Lumière and Company (1996,  Unrated)
90
Magnolia (1999,  R)
91
Marathon Man (1976,  R)
92
Margaret's Museum (1995,  R)
93
Matilda (1996,  PG)
94
Metropolis (1927,  Unrated)
95
Mindwalk (1990,  PG)
96
Mommie Dearest (1981,  PG)
97
Motorama (1992,  R)
98
Mystery Train (1989,  R)
99
Nadja (1995,  R)
100
Naked (1993,  Unrated)
101
Naked Lunch (1991,  R)
102
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
103
Near Dark (1987,  R)
104
Never Cry Wolf (1983,  PG)
105
Nico Icon (1995,  Unrated)
106
Nil by Mouth (1998,  R)
107
Nowhere (1997,  R)
108
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
109
Once Were Warriors (1994,  R)
110
Parents (1989,  R)
111
Ponette (1997,  Unrated)
112
Project Grizzly (1997,  Unrated)
113
Pulp Fiction (1994,  R)
114
Ran (1985,  R)
115
Rapture (2008,  Unrated)
116
Ravenous (1999,  R)
117
Red Rock West (1993,  R)
118
Red Sun (1972,  PG)
119
Rushmore (1998,  R)
120
Safe (1995,  R)
121
Sid & Nancy (1986,  R)
122
Six Ways To Sunday (1999,  R)
123
Smoke Signals (1998,  PG-13)
124
State of Grace (1990,  R)
125
Strangers in Good Company (1990,  PG)
126
Straw Dogs (1971,  R)
127
Streets of Fire (1984,  PG)
128
Swimming To Cambodia (2003,  Unrated)
129
Swimming with Sharks (1995,  R)
130
Tank Girl (1995,  R)
131
The Ninth Configuration (Twinkle, Twinkle, Killer Kane) (1980,  R)
132
Thief (1981,  R)
133
Threads (1984,  Unrated)
134
Titus (1999,  R)
135
Trainspotting (1996,  R)
136
Trees Lounge (1996,  R)
137
Trekkies (1997,  PG)
138
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
139
True Romance (1993,  R)
140
Tuff Turf (1985,  R)
141
Walkabout (1971,  R)
142
Walker (1987,  R)
143
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
144
When Night Is Falling (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments