My Favorite Movies


  1. TheDarkAvengrr
  2. The Dark

Give list a short description

  TheDarkAvengrr's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
4
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
6
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (,  PG)
Click to Rate
11
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
12
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
13
Serenity (2005,  PG-13)
Click to Rate
14
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
15
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
16
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
17
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
18
JFK (1991,  R)
Click to Rate
19
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
20
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
21
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
22
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
23
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
25
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
26
Sunshine (2007,  R)
Click to Rate
27
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
28
May (2003,  R)
Click to Rate
29
Akira (1989,  R)
Click to Rate
30
300 (2007,  R)
Click to Rate
31
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
32
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
33
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
34
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
35
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
Click to Rate
36
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
37
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
38
Cecil B. Demented (2000,  R)
Click to Rate
39
Class of Nuke 'Em High (1986,  R)
Click to Rate
40
Team America - World Police (2004,  R)
Click to Rate
41
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
42
The Ten Commandments (1956,  G)
Click to Rate
43
Prayer of the Rollerboys (1991,  R)
Click to Rate
44
Pootie Tang (2001,  PG-13)
Click to Rate
45
Disco Pigs (2003,  Unrated)
Click to Rate
46
Red Eye (2005,  PG-13)
Click to Rate
47
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
48
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 4.0 Stars
Original, unpredictable. A slap to the face of conformity. This film didn't pretend to be something great. Just weird and entertaining.
Click to Rate
50
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
Click to Rate
51
From Beyond (1986,  R)
Click to Rate
52
Scanners (1981,  R)
Click to Rate
53
Nowhere (1997,  R)
Click to Rate
54
Series 7: The Contenders (2001,  R)