Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TheDarkKnight88's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
2
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
wow this movie is phenomenal, the way it's made and the way the story is told is just amazing.
it's a story about honour, loyalty and perseverance a movie that is definately worth watching..
Click to Rate
4
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
This film definately lives up to the hype, it is nothing less than greatness, there are some people who complain about the film being too long but i never found that it's non stop pure entertainment.
I thoroughly enjoyed watching the performance of heath ledger as the joker which described in one word would be iconic.
a true 5 star film, can't wait to see it again.
Click to Rate
5
Green Street Hooligans (2005,  R)
Green Street Hooligans 5.0 Stars
Loved watching this movie, it's when man goes back to it's primitive roots just fantastic.

one of my all time favourites.
Click to Rate
6
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
This is the HOLY GRAIL of movies, its a thrilling, mind boggeling, sophisticated movie, not one moment are you left thinking about something else then the movie..you become submerged in the story and it's characters, also it's what i think life is really about, not working in a cubiclle like a statistic but really making something of your life everyday, its a movie with a killer script and cast and a twist to die for, if you were on you're death bead and you could watch 1 movie well i know what mine would be, so definately check this movie out.
Click to Rate
7
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail 5.0 Stars
My favourite all time movie, i always watch it when its on.
a great modern day romantic, just brilliant.
Click to Rate
8
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness 5.0 Stars
WOW what an amzing movie really the way it's acted out and the story just magnificant.
this movie should definateley get an oscar.
Click to Rate
9
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
i'm a marvel geek, so no suprise there.
Click to Rate
10
The Patriot (2000,  R)
The Patriot 5.0 Stars
loved/facinated the story of the civil war in america.
Click to Rate
11
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
when i first heard of this movie i thought another one of those boring movies but it turned ou to be one of my fave's..and
Jessica is SOOO HOT!!!!!!
Click to Rate
12
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
it was AWESOME i really loved it, the battle scenes, the characters, the humor, there is so much in this movie it's non stop AWE just fantastic, too bad that there wasn't much of venom but the bits where he was in were just amazing a really big thumbs up for this movie.
i soo hope they'll make a 4th.
Click to Rate
13
Men in Black II (2002,  PG-13)
Men in Black II 4.0 Stars
like the car and stuff ,but the 1st one is better. sorry Will.
Click to Rate
14
Ali (2001,  R)
Ali 5.0 Stars
vey deep and passionate story.
Click to Rate
15
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys 5.0 Stars
classic and an all time fave.
Click to Rate
16
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II 5.0 Stars
i just love this movie, the combo of will smith and martin lawrence is like peanutbutter and jelly it just goes togeteher :P.
Click to Rate
17
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black 5.0 Stars
Yeah this movie rulezz.
Click to Rate
18
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 4.0 Stars
mmmmh i think it was good in a way.
Click to Rate
19
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 5.0 Stars
another one of will smith's greatest, this is one hell of a movie .
a definate must see.
Click to Rate
20
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch 5.0 Stars
Great movie really funny a must see for everyone..
Click to Rate
21
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue 5.0 Stars
the story is good and i love the whole setting on a carribean island but lets be hones the reason you'll be watching this movie is definately jessica alba (eye candy galore), enjoy.
Click to Rate
23
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 5.0 Stars
Loved it.
Click to Rate
24
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
The Fast and the Furious 5.0 Stars
this is THE HOLY GRAIL of car movies,i can't get enough of this movie it's just fantastic.
Click to Rate
25
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious 5.0 Stars
As a car maniac myself i have to say this is the HOLY grail.
Click to Rate
26
Cool Runnings (1993,  PG)
Cool Runnings 5.0 Stars
"sanka man why are you smoking:''ï'm not smoking man i'm breathing"whahaha really one of my favourite movies love it.
Click to Rate
27
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical 5.0 Stars
i don't believe it myself but i actually enjoyed ths movie.
Click to Rate
28
Super Size Me (2004,  PG-13)
Super Size Me 5.0 Stars
WOW Great documentary, morgan spurlock is great he shows and tells people how it is BIG THUMBS UP...
Click to Rate
29
Torque (2004,  PG-13)
Torque 5.0 Stars
fast and furious on bikes...i LOVE it, story's kinda weak but everything else is just top notch. loved jamie pressly's look.
Click to Rate
30
Hustle & Flow (2005,  R)
Hustle & Flow 5.0 Stars
i never expected it to be this good, it's a movie with brilliant acting especially by terrence, and ludacris couldn't have been more of a tool, also the best movie poster ever...
Click to Rate
31
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
32
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments