My Favorite Movies
| TheDonMega12's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Training Day (2001, R)
Just an amazing movie, i loved it from the first time seeing it at about 13. It just grips you and doesn't let go. It has my favourite actor in, Denzel Washington, this is one of the performances that has him top of that list, and my does he rock!! Someone said how it makes you feel rage at his character, but at the same time you support him, you want him to survive in the end, and if i could cry i would when he dies XD Definitely not out of his comfort zone as someone said, and Ethan Hawke is also one hell of an actor from this. Love it and will forever!! |
|
|
| 2 |
Bad Boys (1995, R) |
|
|
| 3 |
Bad Boys II (2003, R)
I don't know how this film can get such mixed reviews, because i truly loved this film. I suppose it is just another cash-in, but what a film, witty banter between Will Smith & Martin Lawrence, all out action, just a good no-brainer film. These two have got to be possibly one of the best duos in a film i've seen, they just bounce right off each other. If you haven't seen it i highly recommend it |
|
|
| 4 |
Menace II Society (1993, R)
Loved this film from the first time i saw it to the most recent time i saw it, n i think i first saw it when i was like 6 or 7, so all the swearing and violence was like "WOW!!", and it still does that for me. Larenz Tates O-Dog is a brilliant character, intense and gritty, and Tyrin Turners Caine is also excellently played. |
|
|
| 5 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
|
| 6 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 7 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
|
| 8 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
|
| 9 |
Man on Fire (2004, R) |
|
|
| 10 |
Friday (1995, R) |
|
|
| 11 |
Next Friday (2000, R) |
|
|
| 12 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
|
| 13 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
|
| 14 |
Ace Ventura: Pet Detective (1994, PG-13) |
|
|
| 15 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 16 |
Last Action Hero (1993, PG-13) |
|
|
| 17 |
Rocky (1976, PG) |
|
|
| 18 |
Shaft (2000, R) |
|
|
| 19 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 20 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
|
| 21 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 22 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 23 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 24 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 25 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 26 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 27 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 28 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|


