My Favorite Movies
Give list a short description
| thedreamwillendsomeday's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 2 |
Mean Guns (1997, R) |
|
| 3 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 4 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 5 |
Memento (2000, R) |
|
| 6 |
Willow (1988, PG) |
|
| 7 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 8 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 15 |
Thumb Wars (1999, Unrated) |
|
| 16 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 17 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 18 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 19 |
Return to Oz (1985, PG) |
|
| 20 |
The Wizard of Oz (1925) (, Unrated) |




















