My Favorite Movies
Best of the best
| thefog1331's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Fog (1979, R)
I love everything about this movie: the creepy foghorn blowing, the equally creepy score, the scene when the salt water comes in contact with the tape player and starts playing a low (creepy) voice of Blake, the diary which if you feeze it as Malone is flipping through the pages gives a rather raunchy description of some woman, JC's brief role, the really bad elevator music that Stevie Wayne's radio station plays, Blake and his (yes, creepy) crew, the in-jokes of peoples names, Jamie Lee Curtis, Adrienne Barbeau, Hal Holbrook, Darwin Joston, George "There ain't no fog bank out there" Flowers and Tom Freakin' Atkins. Amen. |
|
| 2 |
Halloween (1978, R) |
|
| 3 |
Blue Velvet (1986, R)
David Lynch's pièce de résistance. A few of his other films come close but nothing can or probably will knock this film from it's high standing. It's an erotic thriller murder mystery that's told in a way that only David Lynch and his warped genius can. Hearing the songs 'Blue Velvet' or 'In Dreams' gives them a whole new meaning now. |
|
| 4 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006, R) |
|
| 5 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 6 |
Moon (2009, R)
A thinking man's science fiction/drama that has turned out to be the best film I've seen this year. I could go through the usual list of 'this is great, that was terrific' but I won't since every single thing in this film is just freakin perfect. I even enjoyed Kevin Spacey and THATs saying something. |
|
| 7 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 8 |
Creepshow (1982, R) |
|
| 9 |
Fido (2006, R)
The DVD cover is rather boring and unassuming but don't let that be a factor in whether or not you see it because this is easily the best horror/comedy of the year, not to mention one of the years best overall. The film, about domesticating zombies in a fifties style world, is simply genius and the most original I've seen in a long time. The makers expertly and evenly handle black humor, sentimentality and satire quite well without ever going overboard. Oh and there is of course a few choice splattery moments too. This is must see stuff. |
|
| 10 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 11 |
Night of the Creeps (1986, R) |
|
| 12 |
Re-Animator (1985, R) |
|
| 13 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 14 |
Ravenous (1999, R)
Part horror movie, part thriller and part historical film mixed with some very black humor and the American-Indian legend of the Wendigo to boot, makes for a strange but highly enjoyable cannibalistic romp through the Mid-1800's. It takes its time to get going but once it does it hardly ever lets up. Top-notch performances by Guy Pearce and Robert Carlyle plus a wonderful and memorable score. |
|
| 15 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
| 16 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 17 |
The Return of the Living Dead (1985, R) |
|
| 18 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 20 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 21 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 22 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 23 |
Creator (1985, R) |
|
| 24 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
























