My Favorite Movies


  TheFutureMrsAmerican's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
Click to Rate
2
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
3
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
5
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
7
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
8
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
9
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
10
Accepted (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
12
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
13
American Wedding (2003,  R)
Click to Rate
14
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
15
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
16
Because I Said So (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
19
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
20
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
21
Cars (2006,  G)
Click to Rate
22
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
23
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
24
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
25
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
26
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
27
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
28
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
29
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
30
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
31
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
32
Date Movie (2006,  PG-13)
Click to Rate
33
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
34
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
35
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
36
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
37
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
38
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
39
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
40
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
41
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
42
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
43
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
44
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
45
Friday (1995,  R)
Click to Rate
46
Friday After Next (2002,  R)
Click to Rate
47
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
Click to Rate
48
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
49
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
50
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
51
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
52
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
53
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
54
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
55
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
56
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
57
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
58
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
59
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)