My Favorite Movies


  thegirlbehindtheredd's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
6
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
7
Because I Said So (2007,  PG-13)
Click to Rate
8
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
9
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Click to Rate
10
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
11
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Click to Rate
12
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
14
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
15
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
16
Failure to Launch (2006,  PG-13)
Click to Rate
17
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
19
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
22
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
24
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
25
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
27
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
Click to Rate
28
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
29
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
30
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
31
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Click to Rate
32
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
33
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
34
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
36
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
37
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
39
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
40
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
43
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
44
Norbit (2007,  PG-13)
Click to Rate
45
Raise Your Voice (2004,  PG)
Click to Rate
46
Red Eye (2005,  PG-13)
Click to Rate
47
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
48
Serendipity (2001,  PG-13)
Click to Rate
49
She's All That (1999,  PG-13)
Click to Rate
50
She's the Man (2006,  PG-13)
Click to Rate
51
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
52
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
53
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
54
Speed (1994,  R)
Click to Rate
55
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
56
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
57
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
58
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
59
Stick It (2006,  PG-13)
Click to Rate
60
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Click to Rate
61