Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  thegodthatfailedbn's Rating My Rating
1
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
Travis Bickle: Hello Betsy. Hi, it's Travis. How ya doin'? Listen, uh, I'm, I'm sorry about the, the other night. I didn't know that was the way you felt about it. Well, I-I didn't know that was the way you felt. I-I-I would have taken ya somewhere else. Uh, are you feeling better or oh you maybe had a virus or somethin', a 24-hour virus you know. It happens. Yeah, umm, you uh, you're workin' hard. Yeah. Uh, would you like to have, uh, some dinner, uh with me in the next, you know, few days or somethin'? Well, how about just a cup of coffee? I'll come by the, uh, headquarters or somethin', we could, uh... Oh, OK, OK. Did you get my flowers in the...? You didn't get them. I sent some flowers, uh... Yeah, well, OK, OK. Can I call you again? Uh, tomorrow or the next day? OK. No, I'm gonna... OK. Yeah, sure, OK. So long.
Click to Rate
2
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull 5.0 Stars
Jake La Motta: Did you fuck my wife?
Joey LaMotta: What?
Jake La Motta: Did you fuck my wife?
Joey LaMotta: [pauses] How do you ask me that? I'm your brother and you ask me that? Where do you get you're balls big enough to ask me that?
Jake La Motta: I'm gonna ask you again, did you or didn't you? Just answer the question.
Joey LaMotta: I'm not gonna answer that. It's stupid. It's a sick question and you're a sick fuck and I'm not that sick that I'm gonna answer it. I'm leaving, If Nora calls tell her I went home. You know what you should do? Do a little more fucking and a little less eating, so you don't have to blame it all on me and everybody else, you understand me? You're cracking up! Ya' fucking screw ball ya'!
Click to Rate
3
Papillon (1973,  R)
Papillon 5.0 Stars
Dega: Well, it now seems quite possible that until we get to a decent jail with bribeable guards, I may stand in some need of... rather close physical protection.
Papillon: That depends on how long you want to live.
Dega: For a long time.
Papillon: Then you got a problem.
Dega: Well, I presume that you have some, uh, goals, some particular need that outrates all the others. I mean, if so... may I aslk what it is?
Papillon: Money!
Dega: For what?
Papillon: Escape.
Dega: Very good. You keep me alive until we land in Guyana, and I'll underwrite any escape you care to arrange.
Papillon: Escape for me, not for us!
Dega: Oh, of course. I, I, I...
[Laughs]
Dega: . I have no intention, uh, of even attempting to escape - ever!
Papillon: Done!
Click to Rate
4
Akira (1989,  R)
Akira 4.5 Stars
Kiyoko: The future is not a straight line. There are many different pathways. We must try to decide that future for ourselves.
Click to Rate
5
Oldboy (2005,  R)
Oldboy 4.5 Stars
Dae-su Oh: Laugh and the world laughs with you. Weep and you weep alone.
Click to Rate
6
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
Michael Corleone: I know it was you Fredo. You broke my heart. You broke my heart!
Click to Rate
7
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 4.0 Stars
Lin: A human! You're in trouble! You're the one everyone's looking for!
Click to Rate
8
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
Calo: In Sicily, women are more dangerous than shotguns.
Click to Rate
9
Heat (1995,  R)
Heat 4.5 Stars
Vincent Hanna: My life's a disaster zone. I got a stepdaughter so fucked up because her real father's this large-type asshole. I got a wife, we're passing each other on the down-slope of a marriage - my third - because I spend all my time chasing guys like you around the block. That's my life.
Neil McCauley: A guy told me one time, "Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner." Now, if you're on me and you gotta move when I move, how do you expect to keep a... a marriage?
Click to Rate
10
Scarface (1983,  R)
Scarface 4.0 Stars
[to Sosa's assassins]
Tony Montana: I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best!
Click to Rate
11
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter 4.5 Stars
Axel: You're so full of shit, you're gonna float away.
Click to Rate
12
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III 4.0 Stars
Michael Corleone: Never hate your enemies. It affects your judgment.
Click to Rate
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 3.0 Stars
Hattori Hanzo: Funny, you like samurai swords... I like baseball.
Click to Rate
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 3.0 Stars
Budd: That woman deserves her revenge... and we deserve to die.
[laughs]
Budd: But then again, so does she.
Click to Rate
15
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 4.5 Stars
Old Sophie: When you're old, all you want to do is stare at the scenery. It's so strange. I've never felt so peaceful before.
Click to Rate
16
Casino (1995,  R)
Casino 4.0 Stars
Nicky Santoro: I think in all fairness, I should explain to you exactly what it is that I do. For instance tomorrow morning ill get up nice and early, take a walk down over to the bank and... walk in and see and uh... if you don't have my money for me, I'll... crack your fuckin' head wide-open in front of everybody in the bank. And just about the time that I'm comin' out of jail, hopefully, you'll be coming out of your coma. And guess what? I'll split your fuckin' head open again. 'Cause I'm fuckin' stupid. I don't give a fuck about jail. That's my business. That's what I do.
Click to Rate
17
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 4.0 Stars
Henry Hill: The fuck is that?
Click to Rate
18
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 4.5 Stars
Private Joker: The dead know only one thing: it is better to be alive.
Click to Rate
19
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 4.5 Stars
Nicholas Angel: [having a crackdown on underage drinkers in the pub] Oy! When's your birthday?
Underage Drinker #1: 22nd of February.
Nicholas Angel: What year?
Underage Drinker #1: Every year!
Nicholas Angel: Get out!
Nicholas Angel: [to the second underage drinker] When's your birthday?
Underage Drinker #2: 8th of May... 1969...
Nicholas Angel: You're 37?
Underage Drinker #2: Yeah!
Nicholas Angel: Get out!
Nicholas Angel: [turns to last drinker] When's your birthday?
Underage Drinker #3: [high pitched] Uhhhh...
Nicholas Angel: Out!
Click to Rate
20
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest 4.5 Stars
Nurse Ratched: Aren't you ashamed?
Billy: No, I'm not.
[Applause from friends]
Nurse Ratched: You know Billy, what worries me is how your mother is going to take this.
Billy: Um, um, well, y-y-y-you d-d-d-don't have to t-t-t-tell her, Miss Ratched.
Nurse Ratched: I don't have to tell her? Your mother and I are old friends. You know that.
Billy: P-p-p-please d-d-don't tell my m-m-m-mother.
Click to Rate
21
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects 3.5 Stars
[police break into McManus's apartment while he sleeps]
McManus: [waking] Jesus, don't you guys ever sleep?
cop: Mr. McManus, we have a warrant for your arrest.
McManus: Fuck you, you fucking pig!
Click to Rate
22
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 4.5 Stars
Red: That tall drink of water with the silver spoon up his ass.
Click to Rate
23
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children 4.0 Stars
[last lines]
Aeris Gainsborough: Everything's fine now.
Cloud Strife: Yeah. I'm not alone. Not anymore.
Click to Rate
24
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 4.0 Stars
Alex: Hi, hi, hi, Mr. Deltoid!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments