Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  MrGrimlock's Rating My Rating
1
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness 4.0 Stars
greatest movie ever made
Click to Rate
2
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 4.0 Stars
best rom zom com ever made! funniest scene 3 people beating a zombie to Queen's"Don't stop me now" laughed my ass off!
Click to Rate
3
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity 4.0 Stars
kick ass movie from start to finish!
Click to Rate
4
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
one of my favorite movies very faithful to the comics that it's based on.
Click to Rate
5
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy 4.0 Stars
this movie was cool.it captured the essense of the comic book
Click to Rate
6
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn 4.0 Stars
this movie has a real good pace it never lets up lots of action and salma heyek has never looked hotter!unique twist on vampires
Click to Rate
7
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later 3.0 Stars
this movie kicks ass ,it's not so much a zombie movie,its about a viral outbreak that causes rage and makes people attack other people instantly
Click to Rate
8
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle 3.0 Stars
lots of action and funny.a wannabe criminal starts a war with the axe gang and the residents of pig sty alley.bringing 5 masters out of retirement.unleashes the beast when he becomes a good guy he fulfills his destiny and becomes a kung fu genius
Click to Rate
9
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin 4.0 Stars
funniest movie to come out in the last 5 years.
Click to Rate
10
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story 4.0 Stars
this movie is freakin funny!!off the wall characters lots of sight gags and funny lines I recommend the unrated version
Click to Rate
11
Dog Soldiers (2002,  R)
Dog Soldiers 3.0 Stars
frantic pace.my favorite part is when the werewolves finally get into the house and the survivors are forced to fight them with pans and a hairspray blowtorch
Click to Rate
12
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator 3.0 Stars
anyone who seen predator 2 and was familiar with the comic knew this was coming it took 14 years but it happened.I was impressed with this film it combined the series well.the fight scenes between alien and predator were awesome.the climatic battle with the queen kicked ass
Click to Rate
13
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence 4.0 Stars
this movie kicks so much ass!my favorite part is when the son finally fights the bully!
Click to Rate
14
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2) 4.0 Stars
best movie out of the trilogy.nonstop action I actually left the theatre wanting to fight!
Click to Rate
15
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 3.5 Stars
I grew up watching monster movies and seeing them updated rocked.monsters look scary and chicks look hot winning combination
Click to Rate
16
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 3.0 Stars
this movie is cool some of the parts are a little far fetched but I like the anarchy story line
Click to Rate
17
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 3.0 Stars
my favorite game made into a movie hot chicks with big guns!
Click to Rate
18
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 3.0 Stars
pretty good follow up I was impressed by the nemesis,good supporting cast too
Click to Rate
19
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 4.0 Stars
good chick flick my wife made me watch it but I liked it,love story that covers 50 years
Click to Rate
20
The Way of the Gun (2000,  R)
The Way of the Gun 4.0 Stars
the first 10 minutes of this movie is worth it just alone!This movie goes by the old saying; live by the sword,die by the sword or in this case gun.this movie has some memorable characters in it.damn good movie
Click to Rate
21
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.0 Stars
this movie is one of my all time favorites
Click to Rate
22
Constantine (2005,  R)
Constantine 4.0 Stars
never read a hellblazer comic so I wasn't critical of the movie.I liked what I saw.A dying man cursed with the ability to see in the spirit world,who's doomed to go to hell but trying to earn his way into heaven.thought the creatures of hell looked a little generic though.my favorite part is when the devil comes to get him
Click to Rate
23
Vampires (1998,  R)
Vampires 3.0 Stars
cool movie its like a western but it's also a horror movie with a climatic shoot out at the end
Click to Rate
24
Tombstone (1993,  R)
Tombstone 5.0 Stars
great western ,great acting, tense action scenes russell and kilmer have never been better
Click to Rate
25
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.0 Stars
kick ass movie
Click to Rate
26
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 3.0 Stars
I'm a fan of the series but I was a little dissapointed.It had the action of the series but some parts were too slow and too long.If you're a fan you'll like it
Click to Rate
27
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip 3.0 Stars
funnier than roadtrip.lots of funny scenes in every country.worst twins ever lol look for lucy lawless as a dominatrix,the little german kid
Click to Rate
28
Unforgiven (1992,  R)
Unforgiven 5.0 Stars
we all got it coming.clint eastwood has never been more of a bad ass.a reformed killer sets out with two partners to earn a reward for killing a man who cut up a prostitutes face.the sheriff of the town its set in ,is a sadistic man with his own sense of justice.after almost being beaten to death eastwood's character reverts to his old ways.unique western that also shows the sides of the victims not just the killers
Click to Rate
29
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
The Man Who Shot Liberty Valance 4.0 Stars
for an old western it has an edge, the scene when all 3 main characters are in the restaraunt is intense.
Click to Rate
30
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 5.0 Stars
what can I say,it's a good movie I dare anyone to see this movie and not like it.this movie shows no man is a failure who has friends.
Click to Rate
31
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
You Can't Take It with You 4.0 Stars
some of the characters might be goofy and dated but the movie's core is universal.there's more to life than making a buck.there's a powerful scene when the main business man sees his board mocking the suicide of a colleague and simply says take me down.
Click to Rate
32
Old School (2003,  R)
Old School 4.0 Stars
this movie is fucken funny!I strongly reccomend the unrated version.you need to see the blowjob class scene in it's entireity
Click to Rate
33
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes 3.0 Stars
when I saw this I wasn't expecting much but it's a good movie.it might be too violent for some,but it goes with the story.p.s don't push a man to his breaking point especially if he has a mean dog!
Click to Rate
34
Mallrats (1995,  R)
Mallrats 3.0 Stars
kevin smith actually apologized for making this movie.I thought it was funny.I get a lot of these insde jokes but I really don't think people normally talk like this.even the actors sound out of breath delivering their lines.
Click to Rate
35
This Is Spinal Tap (1984,  R)
This Is Spinal Tap 4.0 Stars
This movie has some really funny scenes.I heard a band say the more they tour the more they have spinal tap moments.life imitating art lol
Click to Rate
36
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects 4.0 Stars
I was blown away the first time I saw this movie.This movie really draws you in with a twist at the end.
Click to Rate
37
Team America - World Police (2004,  R)
Team America - World Police 4.0 Stars
America, fuck yeah!I thought this movie wasn't gonna be as funny as parker and stone's other movies but it was.The dialogue and puppets are hilarious.
Click to Rate
38
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line 4.0 Stars
I always like johnny cash's sound but I never realized he had such an interesting life.even if you don't like country music you should check this movie out!
Click to Rate
39
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men 4.0 Stars
I've been a fan of this comic for over 20 years,this movie kicked ass!
Click to Rate
40
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 4.0 Stars
I heard the critics bash this movie but they had their heads up their asses.This movie was the first in a long time I bought as soon as it came out on dvd.
Click to Rate
41
Mystery Men (1999,  PG-13)
Mystery Men 4.0 Stars
I dusted off this movie to show my co-workers this summer and they loved it.......This movie is based on a dark horse comic.This movie has some really funny moments.Mr.Furious.the Shoveler and the Blue Raja decide to recruit more heroes after Captain Amazing is captured by Cassanova Frankenstein.Along with the bowler,the spleen,invisble boy and the terribly mysterious Sphinx they decide to go rescue amazing from the forces of evil.
Click to Rate
42
Men At Work (1990,  PG-13)
Men At Work 2.0 Stars
this movie is so bad it's goodThis movie really gets funny once keith david's character takes over.I love the whole I hate security guards and cops bit!
Click to Rate
43
X2 (2003,  PG-13)
X2 3.0 Stars
this movie wasn't the best out of the trilogy but it had action and showed some more characters from the comic.It's still good though.
Click to Rate
44
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 4.0 Stars
This movie surpassed the original.It went deeper into peter parker's personal life.fight scenes were top notch.This movie showed what seperates spider-man from other heroes.
Click to Rate
45
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2 3.0 Stars
this movie's effects might seem generic now but this movie is insane.
Click to Rate
46
The Evil Dead (1982,  NC-17)
The Evil Dead 4.0 Stars
From being such a modest cheap movie this movie has some scary scenes!If this movie had today's effects it would ass rape today's scary movies!
Click to Rate
47
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut 4.0 Stars
the title says it all! south park uncensored with some funny songs.