Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ThEhOrRoReXpErT's Rating My Rating
1
Black Sheep (2006) (2006,  Unrated)
Black Sheep (2006) 5.0 Stars
i have seen the tmovie and it's very good and a bit discusting
Click to Rate
2
Final Destination (2000,  R)
Final Destination 5.0 Stars
I've seen all the movies, but the first one is the originalst and it has a top casting
Click to Rate
3
Final Destination 3 (2006,  R)
Final Destination 3 3.5 Stars
I like the tanning scene and the nail gun scene.
the best actrice is Alexz johnson (erin ulmer)
Click to Rate
4
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2 3.0 Stars
only the deaths are great and the vision
Click to Rate
5
Hollow Man (2000,  R)
Click to Rate
6
Saw III (2006,  R)
Saw III 3.0 Stars
i like the traps, the story is not so good
Click to Rate
7
Saw II (2005,  R)
Saw II 4.0 Stars
a very good scenoria
Click to Rate
8
Saw (2004,  R)
Click to Rate
9
Saw IV (2007,  R)
Saw IV Want To See
I only want too see this movie because i like the traps and i have seen all the other saw- movies
Click to Rate
10
The Relic (1997,  R)
The Relic 3.0 Stars
the special effects are not so good
Click to Rate
11
Alien (1979,  R)
Alien 5.0 Stars
i like the scene with the chestburster
Click to Rate
12
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator 3.0 Stars
it doen't matter who wins, we lose
Click to Rate
13
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
this time it's war
Click to Rate
14
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
Click to Rate
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  Unrated)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0 Stars
i've seen this movie butt it's not the best harry potter of them all
Click to Rate
21
Anaconda (1997,  PG-13)
Anaconda 3.0 Stars
better than the sequel
Click to Rate
22
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
23
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
Click to Rate
24
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
Click to Rate
25
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
the dinosaurs are beautifull
Click to Rate
26
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III 3.0 Stars
this story is less
Click to Rate
27
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park 4.0 Stars
i like the scenes with the t- rex and the velociraptor
Click to Rate
28
Halloween H2O (1998,  R)
Halloween H2O 3.0 Stars
this is the best halloween, i don't know if the remake good is
Click to Rate
29
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
Click to Rate
30
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 5.0 Stars
a super good story and very good special effects
Click to Rate
31
Cujo (1983,  R)
Cujo 3.0 Stars
one of the best stephen king story's
Click to Rate
32
Carrie (1976,  R)
Carrie 4.0 Stars
i like the prome scene
Click to Rate
33
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
34
Dawn of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
35
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
36
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Click to Rate
37
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 4.0 Stars
this story is based on a true story
Click to Rate
38
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 4.0 Stars
the remake of the 1974 version
Click to Rate
39
Wrong Turn (2003,  R)
Wrong Turn 3.0 Stars
i like the scene in the trees
Click to Rate
40
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End 3.0 Stars
it's disguistinger than the first movie
Click to Rate
41
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 4.0 Stars
the scene when samara get's out the tv is a good special effect
Click to Rate
42
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge 4.0 Stars
this is the best of the two
Click to Rate
43
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 4.0 Stars
my name is bond... james bond
Click to Rate
44
The Blob (1988) (1988,  R)
The Blob (1988) 3.0 Stars
when you can't breath...
you can't scream
Click to Rate
45
Deep Rising (1998,  R)
Deep Rising 3.0 Stars
when the movie was on dvd, the special effects where old
Click to Rate
46
Friday the 13th (1980,  R)
Click to Rate
47
The Descent (2006,  R)
The Descent 5.0 Stars
face your deepest fear
Click to Rate
48
Dog Soldiers (2002,  R)
Click to Rate
49
Feast (2005,  R)
Feast 5.0 Stars
horror and monster sex
Click to Rate
50
Black Christmas (2006,  R)
Black Christmas 3.0 Stars
i don't know if the original is good but i like this one
Click to Rate
51