My Favorite Movies


  1. THEHUMANCONDITION
  2. Tim

Give list a short description

  THEHUMANCONDITION's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
3
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe 5.0 Stars
The more I think about it the more amazing it is.
Click to Rate
4
Quills (2000,  R)
Quills 5.0 Stars
The greatest tragedy the world has ever seen.
Click to Rate
5
Sunshine (2007,  R)
Sunshine 5.0 Stars
Holy wow! what a great movie. It took a bit 2 get off the ground, but it didn't disappoint (and i had been looking forward 2 it 4 a long time). Cillian was perfect.
Click to Rate
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
brilliant ly brings together the series
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
Clap Clap Clap.
Click to Rate
10
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
11
The United States of Leland (2004,  R)
The United States of Leland 5.0 Stars
Ryan Gosling gives his best performance. It's a movie everyone should watch.
Click to Rate
12
Saved! (2004,  PG-13)
Saved! 5.0 Stars
OMG! This movie has made me a believer.... A Jena Malone believer! She is so amazing and it is super funny.
Click to Rate
13
Southland Tales (2006,  R)
Southland Tales 5.0 Stars
A masterpiece. It tromps Donnie Darko.
Click to Rate
14
Dogville (2003,  R)
Dogville 5.0 Stars
..... brilliant!
Click to Rate
15
The Time Machine (2002,  PG-13)
Click to Rate
16
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect 4.5 Stars
Amazing movie. crappy ending.
Click to Rate
17
28 Weeks Later... (2007,  R)
28 Weeks Later... 4.5 Stars
Best music and action combo i've ever heard in a movie.
Click to Rate
18
October Sky (1999,  PG)
October Sky 5.0 Stars
tear jerker
Click to Rate
19
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show 5.0 Stars
It was so brilliant it brought tears to my eyes.
Click to Rate
20
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain 4.5 Stars
WOW! THIS MOVIE WAS SO EPIC. i'M IN AWE.
Click to Rate
21
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 4.0 Stars
Edward Norton was very very good. The 2nd most twisted movie I've ever seen. American Psycho was the first. The movies are similar in a lot of respects. Great lead performances along w/ self narration. I'm gonna have 2 watch this one again. I'm not sure if i liked it.
Click to Rate
22
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions 4.5 Stars
I didn't get the ending. It was like they closed off the trilogy but still left it open for another sequel.
Click to Rate
23
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded 4.5 Stars
Way better than I thought. The freeway scene was really good. I wish they wouldn't use the computer generated fight scenes.
Click to Rate
24
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
25
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous 5.0 Stars
it was great 4 no reason at all.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments