Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TheJointIsReallyJump's Rating My Rating
1
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate
2
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis 5.0 Stars
love the movie so much, and american classic
Click to Rate
3
Easter Parade (1948,  Unrated)
Easter Parade 5.0 Stars
sn american classic, i think one of judy's best movies
Click to Rate
4
Strike Up the Band (1940,  Unrated)
Strike Up the Band 5.0 Stars
one of the best of judy and mickey's
Click to Rate
5
Babes in Arms (1939,  Unrated)
Click to Rate
6
Ziegfeld Girl (1941,  Unrated)
Ziegfeld Girl 5.0 Stars
the three girls are all beautiful
Click to Rate
7
Babes on Broadway (1941,  Unrated)
Babes on Broadway 5.0 Stars
one of my favorite movies of all time
Click to Rate
8
Presenting Lily Mars (1943) (,  Unrated)
Click to Rate
9
Girl Crazy (1943,  Unrated)
Girl Crazy 5.0 Stars
"I got Rhythm" the best movies ever
Click to Rate
10
The Clock (Under the Clock) (1945,  Unrated)
The Clock (Under the Clock) 5.0 Stars
the best non-musical ever
Click to Rate
11
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
The Harvey Girls 5.0 Stars
she is so beautful in the movie
Click to Rate
12
In the Good Old Summertime (1949,  Unrated)
Click to Rate
13
Summer Stock (1950,  Unrated)
Summer Stock 5.0 Stars
"get happy"
Click to Rate
14
A Star Is Born (1954,  PG)
Click to Rate
15
Words and Music (1998,  Unrated)
Words and Music
rogers and hart, with the amazing judy garland
Click to Rate
16
The Pirate (1948,  Unrated)
The Pirate 5.0 Stars
the second film with gene kelly
Click to Rate
17
Til the Clouds Roll By (1946,  Unrated)
Til the Clouds Roll By 5.0 Stars
judy is almost pregent with liza
Click to Rate
18
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
Ziegfeld Follies 5.0 Stars
love judy, gene kelly and fred astaire in it
Click to Rate
19
Andy Hardy Meets Debutante (1940,  Unrated)
Andy Hardy Meets Debutante 5.0 Stars
"I'm noboys baby"
Click to Rate
20
Listen, Darling (1938,  Unrated)
Click to Rate
21
Love Finds Andy Hardy (1938,  Unrated)
Click to Rate
22
Everybody Sing (1938,  G)
Click to Rate
23
Pigskin Parade (1936,  Unrated)
Click to Rate
24
Twelfth Night: Or What You Will (1998,  PG)
Click to Rate
25
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Click to Rate
26
Thousands Cheer (1943,  Unrated)
Click to Rate
27
Life with Judy Garland: Me and My Shadows (2001,  Unrated)
Click to Rate
28
A Child Is Waiting (1963,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments