My Favorite Movies
My favorite movies, in no particular order.
| theladyalbert's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 2 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
|
| 3 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 4 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
|
| 5 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 7 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
|
| 9 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
|
| 10 |
Equilibrium (2002, R) |
|
|
| 11 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
|
| 12 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 13 |
Frequency (2000, PG-13) |
|
|
| 14 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
|
| 15 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 16 |
3:10 to Yuma (2007) (2007, R) |
|
|
| 17 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
|
| 18 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 19 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 20 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
|
| 21 |
The Court Jester (1956, Unrated) |
|
|
| 22 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 23 |
Little Women (1994, PG) |
|
|
| 24 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
|
| 25 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
|
| 26 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 27 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 28 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 29 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 30 |
Robin Hood (1973, G) |
|
|
| 31 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
|
| 32 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
|
| 33 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
|
| 34 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 35 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 36 |
Iron Man (Ironman) (2008, PG-13) |
|
|
| 37 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
|
| 38 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
|
| 39 |
In Good Company (2004, PG-13) |
|
|
| 40 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
|
| 41 |
Wonder Boys (2000, R) |
|
|
| 42 |
Zodiac (2007, R) |
|
|
| 43 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|


