Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Thelastcurtaincallin's Rating My Rating
1
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
2
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
3
Akira (1988,  R)
Click to Rate
4
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
5
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
6
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
7
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
8
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
9
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
10
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
11
Returner (Ritana) (2002,  R)
Click to Rate
12
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
14
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
15
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
16
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
17
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
18
Alien (1979,  R)
Click to Rate
19
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
20
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
23
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
25
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
26
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
28
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
29
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
30
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
31
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
32
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
33
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
34
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
Memento (2000,  R)
Click to Rate
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
37
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
38
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
39
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
40
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
41
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
42
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
43
2046 (2005,  R)
Click to Rate
44
Paprika (2007,  R)
Click to Rate
45
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
46
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
47
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
48
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
49
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
50
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
51
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
52
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
53
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
54
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
55
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
56
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
57
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
58
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
59
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)