My Favorite Movies


  TheLegendaryWenonah1's Rating My Rating
1
Purple Rain (1984,  R)
2
Krush Groove (1985,  R)
3
Breakin' (1984,  PG)
4
New Jack City (1991,  R)
5
Boyz n the Hood (1991,  R)
6
Colors (1988,  R)
7
Friday (1995,  R)
8
Next Friday (2000,  R)
9
Friday After Next (2002,  R)
10
House Party (1990,  R)
11
House Party 2 (1991,  R)
12
Strictly Business (1991,  PG-13)
13
Dreamgirls (2006,  PG-13)
14
Hustle & Flow (2005,  R)
15
The Wash (2001,  R)
16
Baby Boy (2001,  R)
17
8 Mile (2002,  R)
18
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
19
Four Brothers (2005,  R)
20
Juice (1992,  R)
21
Poetic Justice (1993,  R)
22
Above the Rim (1994,  R)
23
Gridlock'd (1997,  R)
24
Gang Related (1997,  R)
25
Bloodline: Sibling Rivalry (2006,  Unrated)
26
Romeo Must Die (2000,  R)
27
I'm Bout It (1997,  R)
28
Hot Boyz (1999,  R)
29
Foolish (1999,  R)
30
She Hate Me (2004,  R)
31
Love Don't Cost a Thing (2003,  PG-13)
32
Jackie Brown (1997,  R)
33
Repos (2006,  Unrated)
34
Welcome to Death Row (2001,  Unrated)
35
Game of Death (1978,  R)
36
The Breaks (1999,  R)
37
3 Strikes (2000,  R)
38
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
39
Exit Wounds (2001,  R)
40
Eddie Murphy Raw (1987,  R)
41
Boomerang (1992,  R)
42
Norbit (2007,  PG-13)
43
I Think I Love My Wife (2007,  R)
44
Head of State (2003,  PG-13)
45
Ray (2004,  PG-13)
46
The Mack (1973,  R)
47
Boss'n Up (2005,  Unrated)
48
Foxy Brown (1974,  R)
49
Coffy (1973,  R)
50
Willie Dynamite (1974,  R)
51
Truck Turner (1974,  R)
52
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
53
Original Gangstas (1996,  R)
54
Full Clip (2006,  Unrated)
55
South Central (1992,  R)
56
Fresh (1994,  R)
57
Higher Learning (1994,  R)
58
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
59
Honey (2003,  PG-13)
60
Dead Presidents (1995,  R)
61
Set It Off (1996,  R)
62
Jason's Lyric (1994,  R)
63
Superfly (1972,  R)
64
School Daze (1988,  R)
65
Mo' Better Blues (1990,  R)
66
Girl 6 (1996,  R)
67
Do the Right Thing (1989,  R)
68
White Men Can't Jump (1992,  R)
69
A Bronx Tale (1993,  R)
70
King of New York (1990,  R)
71
Clockers (1995,  R)
72
Malcolm X (1992,  PG-13)
73
Beef (2003,  R)
74
Beef 2 (2004,  R)
75
Beef 3 (2005,  R)
76
Barbershop (2002,  PG-13)
77
The Players Club (1998,  R)
78
State Property (2002,  R)
79
State Property 2 (2005,  R)
80
How High (2001,  R)
81
Undisputed (2002,  R)
82
Johnson Family Vacation (2004,  PG-13)
83
Life (1999,  R)
84
Two Can Play That Game (2001,  R)
85
Go For Broke (2002,  R)
86
Beauty Shop (2005,  PG-13)
87
The New Guy (2002,  PG-13)
88
DysFunKtional Family (2003,  R)
89
The Show (1995,  R)
90
Beat Street (1984,  PG)
91
ATL (2006,  PG-13)
92
Idlewild (2006,  R)
93
Smokin' Aces (2007,  R)
94
White Chicks (2004,  PG-13)
95
Total Recall (1990,  R)
96
How to Be a Player (1997,  R)
97
Sprung (1996,  R)
98
Predator (1987,  R)
99
Above the Law (1988,  R)
100
Out for Justice (1991,  R)
101
Marked for Death (1990,  R)
102
Hard to Kill (1990,  R)
103
Phat Beach (1996,  R)
104
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
105
Drumline (2002,  PG-13)
106
You Got Served (2004,  PG-13)
107
Step Up (2006,  PG-13)
108
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
109
Underclassman (2005,  PG-13)
110
Soul Food (1997,  R)
111
Love Jones (1996,  R)
112
The Wood (1999,  R)
113
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
114
In the Mix (2005,  PG-13)
115
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
116
Belly (1998,  R)
117
Back in the Day (2004,  R)
118
Turn It Up (2000,  R)
119
Half Past Dead (2002,  PG-13)
120
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
121
Flip the Script (2005,  Unrated)
122
Woo (1998,  R)
123
Enemy of the State (1998,  R)
124
The Temptations (1998,  Unrated)
125
No Tomorrow (1999,  R)
126
The Brothers (2001,  R)
127
Panther (1995,  R)
128
Training Day (2001,  R)
129
Ricochet (1991,  R)
130
Bloodsport (1988,  R)
131
Obstacles (2000,  R)
132
Coming to America (1988,  R)
133
Delirious (2006,  Unrated)
134
The Cookout (2004,  PG-13)
135
American Gangster (2007,  R)
136
Black Snake Moan (2007,  R)
137
Undercover Brother (2002,  PG-13)
138
Kung Fu Hustle (2005,  R)
139
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
140
Jungle Fever (1991,  R)
141
Murphy's Law (1986,  R)
142
Illegal Tender (2007,  R)
143
Feel the Noise (2007,  PG-13)
144
Cleopatra Jones (1973,  PG)
145
This Christmas (2007,  PG-13)
146
Rize (2005,  PG-13)
147
Playas Ball (2003,  R)
148
The Greatest (2009,  Unrated)
149
How She Move (2008,  PG-13)
150
Take the Lead (2006,  PG-13)
151
The Perfect Holiday (2007,  PG)
152
Crime Partners (2004,  Unrated)
153
The Art of 16 Bars (2005,  Unrated)
154
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
155
First Sunday (2008,  PG-13)
156
The Great Debaters (2007,  PG-13)
157
Showgirls (1995,  NC-17)
158
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008,  PG-13)
159
Semi-Pro (2008,  R)
160
College Road Trip (2008,  G)
161
Kickboxing Academy (1997,  PG-13)
162
Street Kings (2008,  R)
163
Crank (2006,  R)
164
21 (2008,  PG-13)
165
Shottas (2006,  R)
166
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
167
The Dark Knight (2008,  PG-13)
168
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
169
Hancock (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments