My Favorite Movies

  themadmancody's Rating My Rating
1
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane 5.0 Stars
4 stars? what the fuck is more deserving of a 5 star rating than this film?
Click to Rate
2
F for Fake (1974,  Unrated)
Click to Rate
3
Casablanca (1942,  Unrated)
Casablanca 5.0 Stars
we'll always have Paris
Click to Rate
4
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
5
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
6
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
7
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
8
Mean Streets (1973,  R)
Click to Rate
9
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
10
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
11
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
12
Run Ronnie Run! (2002,  R)
Run Ronnie Run! 4.0 Stars
one of my favorite comedies, a must see for any fan of david cross and/or bob odenkirk
Click to Rate
13
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
14
American Pop (1981,  R)
Click to Rate
15
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1975,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 3.5 Stars
maybe not one of my favorite movies (who can say they enjoy this film?) but its extremely powerful and disturbing.
Click to Rate
16
Sideways (2004,  R)
Click to Rate
17
Citizen Ruth (1996,  R)
Citizen Ruth 4.0 Stars
underrated comedy about abortion.
Click to Rate
18
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Pink Flamingos 4.5 Stars
its the film that got John Waters famous.
Click to Rate
19
Female Trouble (1975,  R)
Female Trouble 5.0 Stars
probably my favorite john waters film, one of the first films to satirize celebrity obsession & violence in the media
Click to Rate
20
Desperate Living (Edited Version) (1977,  R)
Click to Rate
21
Polyester (1981,  R)
Click to Rate
22
Serial Mom (1995,  R)
Click to Rate
23
A Dirty Shame (2004,  NC-17)
Click to Rate
24
Psycho (1960,  R)
Psycho 5.0 Stars
one of my favorite suspense films
Click to Rate
25
Rebecca (1940,  Unrated)
Rebecca 5.0 Stars
the atmosphere is so eerie and thick you could cut it with a knife, its almost as if the original mrs. dewinter is in ever scene.
Click to Rate
26
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate
27
North by Northwest (1959,  Unrated)
Click to Rate
28
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 4.0 Stars
not the greatest drug movie, but probably the most extreme.
Click to Rate
29
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
30
Grass (1999,  R)
Grass 4.0 Stars
hate pot? watch this....yeah...you probably have no interest in educating yourself, keep being ignorant.
Click to Rate
31
White Light/Black Rain: The Destruction of Hiroshima and Nagasaki (2007,  Unrated)
White Light/Black Rain: The Destruction of Hiroshima and Nagasaki 5.0 Stars
terribly sad.
Click to Rate
32
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
33
The Desperate Hours (1955,  Unrated)
Click to Rate
34
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
35
Modern Times (1936,  Unrated)
Modern Times 5.0 Stars
Chaplin's take on the industrial revolution
Click to Rate
36
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
37
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
38
Meet the Feebles (1989,  R)
Meet the Feebles 5.0 Stars
peter jacksons X-rated puppet musical
Click to Rate
39
Bad Taste (1988,  Unrated)
Bad Taste 3.5 Stars
peter jacksons first movie.
Click to Rate
40
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead) 4.0 Stars
peter jackson makes his gore look vomit inspiring with no money...kudos
Click to Rate
41
Heavenly Creatures (1994,  R)
Heavenly Creatures 5.0 Stars
probably peter jacksons best effort pre LOTR, a great true story about two girls (who may or may not be lesbians) and how they were pushed to murder
Click to Rate
42
The Frighteners (1996,  R)
Click to Rate
43
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (1991,  R)
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) 4.0 Stars
one of the funniest and most graphic kung fu mnovies of all time.
Click to Rate
44
Visitor Q (Bizita Q) (2001,  R)
Visitor Q (Bizita Q) 3.5 Stars
i bet that you haven't seen necrophilia, incest, a woman milking herself, and a sexually repressed father in the same movie
Click to Rate
45
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Click to Rate
46
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust 4.0 Stars
the most uncomfortable viewing experience i've ever had
Click to Rate
47
City of God (2003,  R)
City of God 4.5 Stars
its pretty horrifying that this actually happened, and is still happening in many countries
Click to Rate
48
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
49
Children of Men (2006,  R)
Children of Men 4.5 Stars
the fact that this lost best cinematography is the biggest fumble of the academy since giving the best picture oscar to Dances with Wolves
Click to Rate
50
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) 2.0 Stars
yeah this movie is terrible....thats why people watch it.
Click to Rate
51
Poltergeist (1982,  PG)
Click to Rate
52
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 5.0 Stars
to think, the reason there is no blood is because they thought they'd get a PG
Click to Rate
53
El Mariachi (1993,  R)
Click to Rate
54
Desperado (1995,  R)