My Favorite Movies


  themijin's Rating My Rating
1
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
2
Gandhi (1982,  PG)
Click to Rate
3
Ayurveda: The Art Of Being (2002,  Unrated)
Click to Rate
4
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
Click to Rate
5
Bus 174 (2003,  R)
Click to Rate
6
Dharmaga tongjoguro kan kkadalgun (Why Has Bodhi Dharma Left for the East?) (1989,  Unrated)
Click to Rate
7
Daisies (Sedmikrasky) (1966,  Unrated)
Click to Rate
8
Latcho Drom (1993,  Unrated)
Click to Rate
9
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
Click to Rate
10
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
Click to Rate
11
Waking Life (2001,  R)
Click to Rate
12
Death and the Maiden (1995,  R)
Click to Rate
13
8 1/2 (1963,  Unrated)
Click to Rate
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
15
Artemisia (1998,  R)
Click to Rate
16
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
17
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
Click to Rate
18
Pola X (2000,  Unrated)
Click to Rate
19
Baran (2001,  PG)
Click to Rate
20
The Dreamers (2004,  NC-17)
Click to Rate
21
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
Click to Rate
22
Harakiri (1962,  Unrated)
Click to Rate
23
Faithless (2002,  R)
Click to Rate
24
A Short Film About Love (,  Unrated)
Click to Rate
25
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
26
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
27
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
Click to Rate
28
Surrender Dorothy (1998,  Unrated)
Click to Rate
29
A Patch of Blue (1965,  Unrated)
Click to Rate
30
Fahrenheit 451 (1966) (1966,  PG)
Click to Rate
31
La Belle Noiseuse (1991,  Unrated)
Click to Rate
32
Le Mystère Picasso (The Mystery of Picasso) (2000,  PG)
Click to Rate
33
Red (,  R)
Click to Rate
34
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
Click to Rate
35
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Click to Rate
36
Powaqqatsi (1988,  G)
Click to Rate
37
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
Click to Rate
38
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
Click to Rate
39
Chihwaseon (2002,  Unrated)
Click to Rate
40
The Story of Qui Ju (Qiu Ju da guan si) (Qiu Ju Goes to Court) (1992,  PG)
Click to Rate
41
Separate But Equal (1991,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments