My Favorite Movies


  THENAME39SDALLASANDT's Rating My Rating
1
Rodeo Girl (2008,  Unrated)
2
Cowboy Up (2001,  PG-13)
3
Flipper (1963,  G)
4
Flipper (1996,  PG)
5
Accepted (2006,  PG-13)
6
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
7
A Cinderella Story (2004,  PG)
8
Anger Management (2003,  PG-13)
9
Blades of Glory (2007,  PG-13)
10
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
11
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
12
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
13
Baby Boy (2001,  R)
14
Bad Boys (1995,  R)
15
Batman (1989,  PG-13)
16
Batman Begins (2005,  PG-13)
17
Batman Returns (1992,  PG-13)
18
Big Daddy (1999,  PG-13)
19
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
20
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
21
Big Momma's House (2000,  PG-13)
22
Billy Madison (1995,  PG-13)
23
Big Fish (2003,  PG-13)
24
Beerfest (2006,  R)
25
Because I Said So (2007,  PG-13)
26
Beauty and the Beast (1991,  G)
27
Bad Boys II (2003,  R)
28
Back to the Future Part III (1990,  PG)
29
Back to the Future Part II (1989,  PG)
30
Back to the Future (1985,  PG)
31
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
32
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
33
American Pie 2 (2001,  R)
34
American Pie (1999,  R)
35
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
36
Almost Famous (2000,  R)
37
Aliens (1986,  R)
38
Alien (1979,  R)
39
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
40
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
41
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
42
A League of Their Own (1992,  PG)
43
50 First Dates (2004,  PG-13)
44
300 (2007,  R)
45
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
46
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
47
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
48
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
49
Blade Runner (1982,  R)
50
Blood Diamond (2006,  R)
51
Blazing Saddles (1974,  R)
52
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
53
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
54
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
55
Brokeback Mountain (2005,  R)
56
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
57
Bring It On (2000,  PG-13)
58
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
59
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
60
Cars (2006,  G)
61
Cinderella (1950,  G)
62
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
63
Click (2006,  PG-13)
64
Clueless (1995,  PG-13)
65
Coming to America (1988,  R)
66
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
67
Dazed and Confused (1993,  R)
68
Cry Baby (1990,  PG-13)
69
Date Movie (2006,  PG-13)
70
Cool Runnings (1993,  PG)
71
Zoolander (2001,  PG-13)
72
Young Frankenstein (1974,  PG)
73
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
74
X2 (2003,  PG-13)
75
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
76
X-Men (2000,  PG-13)
77
Without A Paddle (2004,  PG-13)
78
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
79
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
80
White Chicks (2004,  PG-13)
81
Wild Hogs (2007,  PG-13)
82
When Harry Met Sally (1989,  R)
83
What a Girl Wants (2003,  PG)
84
Wedding Crashers (2005,  R)
85
We Were Soldiers (2002,  R)
86
Wayne's World (1992,  PG-13)
87
Walk the Line (2005,  PG-13)
88
Flushed Away (2006,  PG)
89
The One That Got Away (1996,  Unrated)
90
When the Cat's Away (Chacun cherche son chat) (1996,  R)
91
Breaking Away (1979,  PG)
92
Tom and Jerry - Whiskers Away (1952,  G)
93
Underworld: Evolution (2006,  R)
94
Uptown Girls (2003,  PG-13)
95
Underworld (2003,  R)
96
Transformers (2007,  PG-13)
97
Toy Story (1995,  G)
98
Top Gun (1986,  PG)
99
Tommy Boy (1995,  PG-13)
100
The Ruby Princess Runs Away (2000,  Unrated)
101
Scooby-Doo (2002,  PG)
102
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
103
Aloha, Scooby-Doo! (2005,  Unrated)
104
Scooby-Doo Goes Hollywood (1979,  Unrated)
105
Chill Out, Scooby-Doo! (2007,  G)
106
What's New Scooby-Doo, Vol. 7 - Ghosts on the Go (,  Unrated)
107
Scooby Doo in Where's My Mummy (2005,  Unrated)
108
Scooby-Doo - Winter Wonderdog (2002,  Unrated)
109
The Haunting Hour: Don't Think About It (2007,  PG)
110
Epic Movie (2007,  PG-13)
111
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
112
The Game Plan (2007,  PG)
113
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
114
Night at the Museum (2006,  PG)
115
The Last Mimzy (2007,  PG)
116
Curious George (2006,  G)
117
Curious George Comes to America (2004,  Unrated)
118
Curious George Goes to the Hospital (2005,  Unrated)
119
Curious George Rides a Bike... and More Tales of Mischief (2004,  Unrated)
120
Super Sweet 16: The Movie (2007,  Unrated)
121
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
122
Shrek the Halls (2007,  G)
123
Shrek 4-D (Shrek 3-D) (2003,  Unrated)
124
Shrek (2001,  PG)
125
Shrek 2 (2004,  PG)
126
Flo the Lyin Fly (2003,  Unrated)
127
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
128
Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein (1999,  PG)
129
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman (2000,  PG)
130
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
131
Spider-Man (2002,  PG-13)
132
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
133
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
134
The Amazing Spider-Man (1977,  Unrated)
135
Spider-Man: The Dragon's Challenge (The Chinese Web) (1979,  Unrated)
136
Hulk (2003,  PG-13)
137
The Incredible Hulk: Death in the Family (The Return of the Incredible Hulk) (1977,  Unrated)
138
The Incredible Hulk Returns (1988,  Unrated)
139
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team (1986,  Unrated)
140
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
141
Mr. Mom (1983,  PG)
142
NASCAR: The IMAX Experience (2004,  PG)
143
Great Moments in the History of Nascar (2003,  Unrated)
144
The Brave Little Toaster Goes to Mars (The Brave Little Toaster 2) (1998,  Unrated)
145
I Am an American Soldier (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments