My Favorite Movies


  1. theoaz
  2. Theo

Give list a short description

  theoaz's Rating My Rating
1
The Dish (2000,  PG-13)
Click to Rate
2
Dave (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
The American President (1995,  PG-13)
Click to Rate
4
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
Click to Rate
5
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
6
The Spitfire Grill (1996,  PG-13)
Click to Rate
7
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
8
Contact (1997,  PG)
Click to Rate
9
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
Click to Rate
10
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate
11
EdTV (1999,  PG-13)
Click to Rate
12
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
13
Ginger Snaps (2000,  R)
Click to Rate
14
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
Click to Rate
15
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
16
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
18
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
Click to Rate
19
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
20
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
Click to Rate
21
Kiss of the Dragon (2001,  R)
Click to Rate
22
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
23
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
Click to Rate
24
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
25
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
26
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
27
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
28
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
29
Outbreak (1994,  R)
Click to Rate
30
A Simple Twist of Fate (1994,  PG-13)
Click to Rate
31
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
Click to Rate
32
Timecop (1994,  R)
Click to Rate
33
Unbreakable (2000,  PG-13)
Click to Rate
34
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
Click to Rate
35
Underworld (1997,  R)
Click to Rate
36
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
37
Wimbledon (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
39
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
40
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
Click to Rate
41
Runaway Jury (2003,  PG-13)
Click to Rate
42
Thought Crimes (2003,  Unrated)
Click to Rate
43
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
44
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Click to Rate
46
The Rock (1996,  R)
Click to Rate
47
Crimson Tide (1995,  R)
Click to Rate
48
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
49
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
50
Galaxy Quest (1999,  PG)
Click to Rate
51
Executive Decision (1995,  R)
Click to Rate
52
Deep Impact (1998,  PG-13)
Click to Rate
53
The Core (2003,  PG-13)
Click to Rate
54
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
55
Battlestar Galactica (2003) (2003,  Unrated)
Click to Rate
56
About a Boy (2002,  PG-13)
Click to Rate
57
Alien Resurrection (1997,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments