My Favorite Movies


  theohiostateguy's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 5.0 Stars
My absolute favorite movie of all time. If you know me, I drive you crazy quoting this all of the time. Wait, I've already driven you crazy quoting EVERY-thing all of the time.
Click to Rate
2
The Omega Man (1971,  PG)
The Omega Man 5.0 Stars
We can't get to him while he's up in that.....Honky Paradise. I love this movie so much. I can watch it any time. Day, night, morning, whatever. As a matter of fact, I think I'm going to watch it now.
Click to Rate
3
Kelly's Heroes (1970,  PG)
Click to Rate
4
Death Race 2000 (1975,  R)
Click to Rate
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
My favorite Star Wars movie. Except for the Ewoks. The Emperor says that "an entire legion of my best troops" is on the forest moon of Endor. I once had a customer tell me that the reason the Ewoks beat the Empire was that they are one of the most tactically sound races in the galaxy. I wanted to punch him in the throat!
Click to Rate
6
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
One of the greatest science fiction movies ever made. Action. Suspense. Thrills. People getting killed. This one has it all. Except hot chicks. Can't win them all.
Click to Rate
7
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
8
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang 5.0 Stars
Not only is this a great children's movie, but it's also a timeless classic for all ages.

Pure fun, plain and simple!
Click to Rate
9
Stalag 17 (1953,  Unrated)
Stalag 17 5.0 Stars
William Holden is THE man! One of my favorite war movies ever! So good, it inspired a tv show!
Click to Rate
10
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
Click to Rate
11
The Wild Bunch (1969,  R)
Click to Rate
12
To Hell and Back (1955,  Unrated)
Click to Rate
13
Sergeant York (1941,  Unrated)
Click to Rate
14
Logan's Run (1976,  PG)
Logan's Run 5.0 Stars
This came out around the time that SW did, and while it's slower (yeah imagine that) than Star Wars, it was pretty cool. I like all of those post-apocalyptic/what happened to civilization movies.
Click to Rate
15
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York 5.0 Stars
UPDATE:I recently found this movie at Wal-Mart on a $5.00 rack. If you don't own this, you should go there and get it.
Click to Rate
16
The Sandlot (1993,  PG)
The Sandlot 5.0 Stars
Greatest sports movie ever! Yeah, that's right, I said it. The fun in this movie will last forever. FOR-EV-ER! FOR. EV. ER.
Click to Rate
17
The Longest Day (1962,  G)
The Longest Day 5.0 Stars
One of the best war movies ever! When the troops are using the clickers to identify themselves, and the soldier gets killed because he mistakes a German soldier using his bolt action rifle as an ally. INTENSE!
Click to Rate
18
Battleground (1949,  Unrated)
Click to Rate
19
Where Eagles Dare (1968,  PG)
Click to Rate
20
The Guns of Navarone (1961,  PG)
The Guns of Navarone 5.0 Stars
One of the better action/war movies. Classic!
Click to Rate
21
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
Click to Rate
22
They Were Expendable (1945,  Unrated)
Click to Rate
23
Get Carter (2000,  R)
Get Carter 5.0 Stars
I really liked this movie. It was gritty, it was violent, it had Rachel Leigh Cook in it. I thought Stallone played a decent "real" hitman/thug. Not like that clown in Assassins.....That was the name of that piece of crap, right?
Click to Rate
24
Get Carter (1971,  R)
Click to Rate
25
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) 5.0 Stars
Talk about pure fun! Kids put on a remote island and forced to fight to the death with weapons that they receive when they get there. If by weapons you mean some kids get crossbows or handguns, while others get pans or heart beat sensors. Did I mention that if you don't fight, the people that run the game blow you up? Kinda sounds like they remade it into The Condemned.
Click to Rate
26
Night of the Comet (1984,  PG-13)
Click to Rate
27
The War of the Worlds (1953,  G)
The War of the Worlds 5.0 Stars
Cheesy sci-fi! I love it. I can imagine that back then it was probably cutting edge, and as scary as hell! What happened that we have to actually see the brains getting sucked out for us to like it? Hell, I like it all!
Click to Rate
28
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
Click to Rate
29
The Jungle Book (1967,  G)
The Jungle Book 5.0 Stars
Probably my most favorite Disney movie ever made. I wan't to be Baloo when I grow up.
Click to Rate
30
The Longest Yard (1974,  R)
The Longest Yard 5.0 Stars
Possibly one of, if not the greatest sports movie ever......ok, maybe the second best (The Sandlot is #1). At the very least it's the best football film. "I think I broke his fuckin' neck"
Click to Rate
31
Vanishing Point (1971,  R)
Click to Rate
32
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
33
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music 5.0 Stars
The music is amazing!
The costumes are amazing!
The scenery is amazing!
Finally, the story is amazing!

A real classic that is fun for the whole family. One of my favorite movies I've ever seen.

Not only that, but it's got a young Peter Parker (Nicholas Hammond) as one of the Von Trapp children. Peter from the old live action television show that is.
Click to Rate
34
The Black Hole (1979,  PG)
Click to Rate
35
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
Click to Rate
36
Last Man Standing (1996,  R)
Click to Rate
37
Bloodsport (1988,  R)
Click to Rate
38
Mighty Joe Young (1998,  PG)
Click to Rate
39
Mighty Joe Young (1949,  PG)
Click to Rate
40
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
Click to Rate
41
Escape from L.A. (1996,  R)
Escape from L.A. 5.0 Stars
UPDATE:I recently found this movie at Wal-Mart on a $5.00 rack. If you don't own this, you should go there and get it.
____________________________

Bangkok rules, bitches!
Click to Rate
42
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
43
The Terminator (1984,  R)
The Terminator 5.0 Stars
I remember how cool it was when the Terminator cut out his bad eye, and all you could see was robot eye! the worst of the three, but great nonetheless.
Click to Rate
44
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines 3.5 Stars
UPDATE: After an enlightening conversation with a few people. While I still like this movie, it does have several things wrong with the story of John and Sarah Conner.

But, it's a time travel series, so I'm willing to forgive some of those things. When the villain is from the future, things can change.

My favorite of the three. THIS is the way the franchise should end. Did I ever mention that I love time travel movies? Well, I do.
Click to Rate
45
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
Click to Rate
46
The Hunter (1980,  PG)
Click to Rate
47
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
Click to Rate
48
Father Goose (1964,  Unrated)
Click to Rate
49
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Punch-Drunk Love 5.0 Stars
This is my all time favorite Adam Sandler movie.

The scene where his anger overcomes him and he beats up the restroom is the story of my life.

Seriously, anger and rage are the path to true enlightenment! Don't let anyone tell you otherwise.

Oh yeah, violence too. That's the third path.