My Favorite Movies


  thepowerofthreewills's Rating My Rating
1
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off 5.0 Stars
1 off the greatest films eva
Click to Rate
2
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door 5.0 Stars
this is the best film eva i love it n it always makes me cry (tear,tear) its a must see so watch it
Click to Rate
3
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Pretty in Pink 5.0 Stars
omg brill i luv andie n blane and of course duckie its a great film
Click to Rate
4
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
In the simplest terms, in the most convenient definitions. But what we found out is that each one of us is a brain...
...and an athlete...
...and a basket case...
: ...a princess...
and a criminal...
Brian Johnson: Does that answer your question


great film
Click to Rate
5
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless 5.0 Stars
soo gurd music cast n the film it self i love it
Click to Rate
6
Jawbreaker (1999,  R)
Jawbreaker 5.0 Stars
rose mcgowan brilliant love julie benze n oh its just a great film so rember jawbreaker learn it live it love it
Click to Rate
7
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
A Streetcar Named Desire 5.0 Stars
brill
Click to Rate
8
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
9
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Click to Rate
10
Jersey Girl (2004,  PG-13)
Click to Rate
11
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
12
Loser (2000,  PG-13)
Click to Rate
13
Saving Silverman (Evil Woman) (2001,  R)
Click to Rate
14
American Wedding (2003,  R)
Click to Rate
15
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
16
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
17
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
18
Rat Race (2001,  PG-13)
Click to Rate
19
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
Click to Rate
20
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Click to Rate
21
Peter Pan (1953,  G)
Click to Rate
22
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
Click to Rate
23
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
24
Total Eclipse (1995,  R)
Click to Rate
25
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Click to Rate
26
My Girl (1991,  PG)
Click to Rate
27
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
Click to Rate
28
Bambi (1942,  G)
Click to Rate
29
Cars (2006,  G)
Click to Rate
30
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 5.0 Stars
1 of the best movies eva
Click to Rate
31
Footloose (1984,  PG)
Click to Rate
32
Flashdance (1983,  R)
Click to Rate
33
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
Click to Rate
34
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
35
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2007,  R)
Click to Rate
36
Paris Je T'aime (2007,  R)
Click to Rate
37
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate
38
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
The Cheetah Girls 2 (2006,  Unrated)
The Cheetah Girls 2 5.0 Stars
great film
Click to Rate
40
When Boys Fly (2002,  Unrated)
Click to Rate
41
Summer Storm (Sommersturm) (2006,  R)
Click to Rate
42
Latter Days (2004,  Unrated)
Latter Days 5.0 Stars
sometimes it all still feels like a mass of dots, but more and more these days i feel like we're all connected... and it's beautiful...and funny...and good omg such a great films i loved it n omg wes and steve r so hot n amber is brill defo 10 out a 10
Click to Rate
43
Edge of Seventeen (1999,  R)
Click to Rate
44
Beautiful Thing (1996,  R)
Click to Rate
45
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
46
The Covenant (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
49
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
50
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
51
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
52
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
53
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
54
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
55
Clerks (,  Unrated)
Click to Rate
56
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
57
Ali G Indahouse - The Movie (2002,  R)
Click to Rate