My Favorite Movies
| thequietone1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 2 |
Snatch (2001, R) |
|
| 3 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 4 |
The Football Factory (2004, R) |
|
| 5 |
Green Street Hooligans (2005, R) |
|
| 6 |
The Business (2005, Unrated) |
|
| 7 |
When Saturday Comes (1996, Unrated) |
|
| 8 |
Mean Machine (2002, R) |
|
| 9 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 10 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 11 |
The Cable Guy (1996, PG-13) |
|
| 12 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 13 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 14 |
Ali G Indahouse - The Movie (2004, R) |
|
| 15 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 16 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 17 |
The Italian Job (1969, G) |
|
| 18 |
The Martins (The Tosspots) (2001, Unrated) |
|
| 19 |
Kidulthood (2006, R) |
|
| 20 |
American Pie (1999, R) |
|
| 21 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 22 |
American Wedding (2003, R) |
|
| 23 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 24 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 25 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 26 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 27 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 28 |
Beavis and Butt-Head Do America (1996, PG-13) |
|
| 29 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 30 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 31 |
Wayne's World 2 (1993, PG-13) |
|
| 32 |
Team America - World Police (2004, R) |
|
| 33 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 34 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 35 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 36 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 37 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 38 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 39 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 40 |
Deep Blue Sea (1999, R) |
|
| 41 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 42 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 43 |
Home Alone 3 (1997, PG) |
|
| 44 |
Home Alone 4 (2002, Unrated) |
|
| 45 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 46 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 47 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 48 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 49 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 50 |
Troy (2004, R) |
|
| 51 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 52 |
The Beach (2000, R) |
|
| 53 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 54 |
Speed (1994, R) |
|
| 55 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 56 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 57 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 58 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 59 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 60 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 61 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 62 |
Mr. Nice Guy (1997, PG-13) |
|
| 63 |
Date Movie (2006, PG-13) |
|
| 64 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 65 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 66 |
Dr. Dolittle (1998, PG-13) |
|
| 67 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 68 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 69 |
Bedazzled (2000, PG-13) |
|
| 70 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 71 |
Beverly Hills Cop II (1987, R) |
|
| 72 |
Beverly Hills Cop III (1994, R) |
|
| 73 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 74 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 75 |
Kevin & Perry Go Large (2000, R) |
|
| 76 |
Baby's Day Out (1994, PG) |
|
| 77 |
Soul Plane (2004, R) |
|
| 78 |
Kindergarten Cop (1990, PG-13) |
|
| 79 |
Flightplan (2005, PG-13) |
|
| 80 |
Of Mice and Men (1939, Unrated) |
|
| 81 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 82 |
Free Willy (1993, PG) |
|
| 83 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 84 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 85 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 86 |
The Whole Nine Yards (2000, R) |
|
| 87 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 88 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 89 |
Richie Rich (1994, PG) |
|
| 90 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 91 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 92 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 93 |
Mr. Nanny (1993, PG) |
|
| 94 |
The History Boys (2006, R) |
|
| 95 |
Vertical Limit (2000, PG-13) |
|
| 96 |
Good Burger (1997, PG) |
|
| 97 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 98 |
Valentine (2001, R) |
|
| 99 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 100 |
Blade (1998, R) |
|
| 101 |
Boat Trip (2003, R) |
|
| 102 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 103 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 104 |
The Indian in the Cupboard (1995, PG) |
|
| 105 |
Big (1988, PG) |
|
| 106 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 107 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 108 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 109 |
EdTV (1999, PG-13) |
|
| 110 |
Shottas (2006, R) |
|
| 111 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 112 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 113 |
The Mighty Ducks (1992, PG) |
|
| 114 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 115 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 116 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 117 |
Knight Rider: The Movie (1985, Unrated) |
|
| 118 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 119 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 120 |
Mouse Hunt (Mousehunt) (1997, PG) |
|
| 121 |
Cats & Dogs (2001, PG) |
|
| 122 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 123 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 124 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 125 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 126 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 127 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 128 |
Human Traffic (2000, R) |
|
| 129 |
Training Day (2001, R) |
|
| 130 |
Saw (2004, R) |
|
| 131 |
The Texas Chainsaw Massacre (1974, R) |
|
| 132 |
Frankenstein (1931, Unrated) |
|
| 133 |
House of Frankenstein (1944, Unrated) |
|
| 134 |
Frankenstein (2004, Unrated) |
|
| 135 |
The Horror of Frankenstein (1971, R) |
|
| 136 |
My Girl (1991, PG) |


































































































































