My Favorite Movies
| thereignoffire's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Lady and the Tramp (1955, G) |
|
|
| 2 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 3 |
Alvin and the Chipmunks (2007, PG) |
|
|
| 4 |
Hairspray (2007) (2007, PG) |
|
|
| 5 |
Scooby-Doo (2002, PG) |
|
|
| 6 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 7 |
Selena (1997, PG) |
|
|
| 8 |
August Rush (2007, PG) |
|
|
| 9 |
Enchanted (2007, PG) |
|
|
| 10 |
Ratatouille (2007, G) |
|
|
| 11 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 12 |
Star Trek - First Contact (1996, PG-13) |
|
|
| 13 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
|
| 14 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
|
| 15 |
Sesame Street Presents - Follow that Bird (1985, G) |
|
|
| 16 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
|
| 17 |
The Mistress of Spices (2006, Unrated) |
|
|
| 18 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
|
| 19 |
30 Days of Night (2007, R) |
|
|
| 20 |
Resident Evil: Extinction (2007, R) |
|
|
| 21 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
|
| 22 |
Dixie Chicks: Shut Up and Sing (2006, R) |
|
|
| 23 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
|
| 24 |
Death Sentence (2007, R) |
|
|
| 25 |
Sydney White (2007, PG-13) |
|
|
| 26 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Other Boleyn Girl (2008, PG-13) |
|
|
| 28 |
Iron Man (Ironman) (2008, PG-13) |
|
|
| 29 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
|
| 30 |
Sex and the City (2008, R) |
|
|
| 31 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
|
| 32 |
Wanted (2008, R)
Alright I went to a sneak peek of Wanted today, and I was totally blown away. There was everything you ould possible think of action, comedy, one sexy leading men, and one hell of a leading lady. This movie is a definite must. No doubts about it. I am going to see it again when it opens. Its one fantastic thrill ride, with a killer ending. But don't take my word for it. See it for yourself. |
|
|
| 33 |
Penelope (2006, PG) |
|
|
| 34 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
|
| 36 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
|
| 37 |
Changeling (2008, R) |
|


