Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Thesearenotmypants35's Rating My Rating
1
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
2
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
3
Marvin's Room (1996,  PG-13)
Click to Rate
4
Charade (1963,  G)
Click to Rate
5
My Fair Lady (1964,  G)
Click to Rate
6
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
Click to Rate
7
Paper Moon (1973,  PG)
Click to Rate
8
Singin' in the Rain (1952,  G)
Click to Rate
9
Holes (2003,  PG)
Click to Rate
10
Funny Girl (1968,  G)
Click to Rate
11
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
12
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
13
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
14
Pigskin Parade (1936,  Unrated)
Click to Rate
15
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
Click to Rate
16
The Wiz (1978,  G)
Click to Rate
17
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
Click to Rate
18
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
19
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Raising Helen (2004,  PG-13)
Click to Rate
21
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
22
First Knight (1995,  PG-13)
Click to Rate
23
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
24
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
25
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
26
What Women Want (2001,  PG-13)
Click to Rate
27
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
28
The Terminal (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
30
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
31
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
32
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
33
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
34
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
35
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
36
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
37
I.Q. (1994,  PG)
Click to Rate
38
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Click to Rate
39
Big (1988,  PG)
Click to Rate
40
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
41
High Society (1956,  G)
Click to Rate
42
White Christmas (1954,  Unrated)
Click to Rate
43
Going My Way (1944,  Unrated)
Click to Rate
44
An American in Paris (1951,  Unrated)
Click to Rate
45
On the Town (1949,  Unrated)
Click to Rate
46
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
Click to Rate
47
Easter Parade (1948,  Unrated)
Click to Rate
48
Babes on Broadway (1941,  Unrated)
Click to Rate
49
Babes in Arms (1939,  Unrated)
Click to Rate
50
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
51
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
52
Analyze This (1999,  R)
Click to Rate
53
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
54
Analyze That (2002,  R)
Click to Rate
55
Wag the Dog (1997,  R)
Click to Rate
56
The Untouchables (1987,  R)
Click to Rate
57
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
Waterworld (1995,  PG-13)
Click to Rate
59
Field of Dreams (1989,  PG)
Click to Rate
60
Dragonfly (2002,  PG-13)
Click to Rate
61
The Life of David Gale (2003,  R)