My Favorite Movies
| theshots92's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
|
| 2 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
|
| 3 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 4 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 6 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 9 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
|
| 11 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 13 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
|
| 14 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
|
| 15 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
|
| 16 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
|
| 17 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 19 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
|
| 20 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 21 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 22 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
|
| 23 |
Underworld (2003, R)
This has got to be one of the best Vampire movies ever made, far better than the Blade series of film, as this has a very addictive plot and draws you into the film. |
|
|
| 24 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|


