My Favorite Movies
| TheStateTheatreofMod's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
|
| 2 |
Rushmore (1998, R) |
|
|
| 3 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
|
| 4 |
Wild At Heart (1990, R) |
|
|
| 5 |
Secretary (2002, R) |
|
|
| 6 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
|
| 7 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 8 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 9 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
|
| 10 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
|
| 11 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
|
| 12 |
Crash (1996, NC-17) |
|
|
| 13 |
Dead Ringers (1988, R) |
|
|
| 14 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
|
| 15 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 16 |
Saw (2004, R) |
|
|
| 17 |
Saw II (2005, R) |
|
|
| 18 |
Oldboy (2005, R) |
|
|
| 19 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001, R) |
|
|
| 20 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 21 |
Hard Candy (2006, R) |
|
|
| 22 |
Misery (1990, R) |
|
|
| 23 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 24 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 25 |
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film (, R) |
|
|
| 26 |
Arrested Development (2009, Unrated) |
|
|
| 27 |
The Devil and Daniel Johnston (2005, PG-13) |
|
|
| 28 |
The Watcher in the Woods (1981, PG) |
|
|
| 29 |
Sex and the City (2008, R) |
|
|
| 30 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
|
| 31 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
|
| 32 |
She's Out of Control (1989, PG) |
|
|
| 33 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 34 |
The Thrill of It All! (1963, Unrated) |
|
|
| 35 |
Lover Come Back (1961, Unrated) |
|
|
| 36 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
|
| 37 |
Storm Warning (1951, PG) |
|
|
| 38 |
Dead of Night (1945, R) |
|
|
| 39 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
|
| 40 |
Louise Brooks: Looking for Lulu (1998, Unrated) |
|
|
| 41 |
The Shootist (1976, PG) |
|
|
| 42 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 43 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
|
| 44 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 45 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 46 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 47 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 48 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 49 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
|
| 50 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 51 |
Superbad (2007, R) |
|
|
| 52 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
|
| 53 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
|
| 54 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 55 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 56 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 57 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 58 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 59 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 60 |
Mallrats (1995, R) |


