My Favorite Movies


  thestranger90's Rating My Rating
1
Taxi Driver (1976,  R)
2
Halloween (1978,  R)
3
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
Once Upon a Time in America (1984,  R)
6
Dawn of the Dead (1979,  R)
7
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
8
Platoon (1986,  R)
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
10
Raging Bull (1980,  R)
11
Die Hard (1988,  R)
12
The Hustler (1961,  Unrated)
13
The Godfather, Part II (1974,  R)
14
Psycho (1960,  R)
15
Apocalypse Now (1979,  R)
16
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
17
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
18
The Big Lebowski (1998,  R)
19
Blue Velvet (1986,  R)
20
Army of Darkness (1993,  R)
21
Back to the Future (1985,  PG)
22
Dazed and Confused (1993,  R)
23
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
24
The Dark Knight (2008,  PG-13)
25
White Heat (1949,  Unrated)
26
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951,  Unrated)
27
The Terminator (1984,  R)
28
Aliens (1986,  R)
29
Alien (1979,  R)
30
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
31
Day of the Dead (1985,  Unrated)
32
Land of the Dead (2005,  R)
33
Full Metal Jacket (1987,  R)
34
The Godfather (1972,  R)
35
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
36
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
37
Halloween II (1981,  R)
38
The Great Escape (1963,  Unrated)
39
Escape from New York (1981,  R)
40
They Live (1988,  R)
41
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
42
Dirty Harry (1971,  R)
43
High Plains Drifter (1973,  R)
44
Magnum Force (1973,  R)
45
Hang 'em High (1968,  PG-13)
46
Unforgiven (1992,  R)
47
Where Eagles Dare (1969,  PG)
48
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
49
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
50
Gran Torino (2009,  R)
51
Pale Rider (1985,  R)
52
Mystic River (2003,  R)
53
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
54
Dark Passage (1947,  Unrated)
55
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
56
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
57
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
58
'G' Men (G-Men) (1935,  Unrated)
59
GoodFellas (1990,  R)
60
Casino (1995,  R)
61
The Departed (2006,  R)
62
Django 2: Il Grande Ritorno (Django Strikes Again) (1979,  Unrated)
63
The Thing (1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments