My Favorite Movies


  thestuntbum's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
2
Donnie Brasco (1997,  R)
Click to Rate
3
Carlito's Way (1993,  R)
Click to Rate
4
Heat (1995,  R)
Click to Rate
5
The Devil's Advocate (1997,  R)
Click to Rate
6
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
8
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
9
Serpico (1973,  R)
Click to Rate
10
Inside Man (2006,  R)
Click to Rate
11
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
12
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
13
He Got Game (1998,  R)
Click to Rate
14
Philadelphia (1993,  PG-13)
Click to Rate
15
Deja Vu (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
Malcolm X (1992,  PG-13)
Click to Rate
17
John Q (2001,  PG-13)
Click to Rate
18
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
19
The Fugitive Kind (1959,  Unrated)
Click to Rate
20
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
Click to Rate
21
The Wild One (1954,  Unrated)
Click to Rate
22
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
23
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
24
Giant (1956,  G)
Click to Rate
25
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
Click to Rate
26
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
27
Rocky Balboa (1990,  PG)
Click to Rate
28
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
29
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Click to Rate
30
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
31
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
32
Daylight (1996,  PG-13)
Click to Rate
33
Over the Top (1987,  PG)
Click to Rate
34
Assassins (1995,  R)
Click to Rate
35
Rambo III (1988,  R)
Click to Rate
36
The Specialist (1994,  R)
Click to Rate
37
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
Click to Rate
38
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
Click to Rate
39
Cobra (1986,  R)
Click to Rate
40
Tango & Cash (1989,  R)
Click to Rate
41
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
42
Unforgiven (1992,  R)
Click to Rate
43
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
Click to Rate
44
High Plains Drifter (1973,  R)
Click to Rate
45
Hang 'em High (1968,  PG-13)
Click to Rate
46
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
47
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
48
For a Few Dollars More (1965,  R)
Click to Rate
49
Magnum Force (1973,  R)
Click to Rate
50
The Enforcer (1976,  R)
Click to Rate
51
In the Line of Fire (1993,  R)
Click to Rate
52
Dirty Harry (1971,  R)
Click to Rate
53
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
54
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Click to Rate
55
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
56
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
57
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
Click to Rate
58
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
59
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
60
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
Click to Rate
61
The Wedding Singer (1997,  PG-13)