My Favorite Movies


  THEWORLDISYOURS11489's Rating My Rating
1
Commando (1985,  R)
Click to Rate
2
Lockdown (2002,  R)
Click to Rate
3
Basic (2003,  R)
Click to Rate
4
Hoffa (1992,  R)
Click to Rate
5
Swordfish (2001,  R)
Click to Rate
6
Casino (1995,  R)
Click to Rate
7
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
8
Gotti (1996,  R)
Click to Rate
9
Creepshow (1982,  R)
Click to Rate
10
Candyman (1992,  R)
Click to Rate
11
Bloodsport (1988,  R)
Click to Rate
12
Kickboxer (1989,  R)
Click to Rate
13
Fresh (1994,  R)
Click to Rate
14
Juice (1992,  R)
Click to Rate
15
Cliffhanger (1993,  R)
Click to Rate
16
Blade (1998,  R)
Click to Rate
17
Posse (1993,  R)
Click to Rate
18
Trespass (1992,  R)
Click to Rate
19
Twins (1988,  PG)
Click to Rate
20
Congo (1995,  PG-13)
Click to Rate
21
Troy (2004,  R)
Click to Rate
22
187 (1997,  R)
Click to Rate
23
Blow (2001,  R)
Blow 5.0 Stars
Cool.
Click to Rate
24
Rosewood (1997,  R)
Click to Rate
25
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
26
Belly (1998,  R)
Click to Rate
27
The Last Dragon (1985,  PG-13)
The Last Dragon 5.0 Stars
Classic.
Click to Rate
28
New Jack City (1991,  R)
Click to Rate
29
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs 5.0 Stars
My favorite!
Click to Rate
30
What About Bob? (1991,  PG)
What About Bob? 5.0 Stars
Super funny!
Click to Rate
31
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
32
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
33
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
34
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
35
Friday (1995,  R)
Click to Rate
36
Friday After Next (2002,  R)
Click to Rate
37
Next Friday (2000,  R)
Click to Rate
38
Predator (1987,  R)
Click to Rate
39
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
40
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
41
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
42
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2 5.0 Stars
Very Funny!
Click to Rate
43
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
44
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
Classic.
Click to Rate
45
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 5.0 Stars
My favorite!
Click to Rate
46
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
47
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
Click to Rate
48
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
49
The Sandlot (1993,  PG)
Click to Rate
50
The Transporter (2002,  PG-13)
Click to Rate
51
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
52
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
53
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
54
You Got Served (2004,  PG-13)
Click to Rate
55
Normal Life (1996,  R)
Click to Rate
56
48 HRS (1982,  R)
Click to Rate
57
Another 48 Hrs. (1990,  R)
Click to Rate