My Favorite Movies


  TheWorldofCinema's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
This film is my Star Wars. I didn't see the original trilogy until I was 19 years old and didn't care for it. BTTF is what I grew up watching on VHS everyday after school. I have no idea if it's any good, but in my mind it's awesome.
2
Pusher III: I Am The Angel of Death (2005,  Unrated)
Pusher III: I Am The Angel of Death
This film will make you question what it physically means to be a human being.
3
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
Not only one of the top 5 documentaries I've ever seen, on of my favorite films of all time. A time capsule piece of a time and era I wish I'd experienced.
4
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal)
One of the first foreign films I saw that wasn't on a critics list as something you "had to see". Astounding acting, camera, use of music and captures the exact feeling of social pressure in the middle school to high school environment.
5
Before Sunset (2004,  R)
Before Sunset
I can watch this anytime, anyday and it leaves me with a floating feeling.
6
Hustle & Flow (2005,  R)
7
Black Snake Moan (2007,  R)
Black Snake Moan
Solid film by a director (Craig Brewer) I'm very interested in following. I've only seen this film and Hustle & Flow, but I think he is a great talent with years of interesting filmmaking ahead. This film is packaged as a "good ole fashioned exploitation film" which is does have some elements of, but is mostly a down and dirty, blues inspired southern fable with great music and great acting. Mr. Jackson is awesome when he gets a role that reins him in for 90% of it, then lets him chew the scenery for 10%.
8
Enron: The Smartest Guys in the Room (2005,  R)
9
Taxi to the Dark Side (2007,  R)
10
Gonzo: The Life and Work of Hunter S. Thompson (2008,  R)
11
Together (Tillsammans) (2001,  R)
12
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
13
Hål i mitt hjärta, Ett (A Hole In My Heart) (2004,  Unrated)
14
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
15
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
16
Wanted (2008,  R)
Wanted
See description for Control.
17
Control (2004,  R)
Control
Justin's pick. Listen to Episode 2 for further explanations.
18
Vacancy (2007,  R)
Vacancy
Ignore the last 12 minutes and it's quite moody and a great nod to "Psycho".
19
The Future of Food (2005,  Unrated)
The Future of Food
Watch it and you'll be unable to eat ever again.
20
Funny Games (2008,  R)
Funny Games
Even better than the original.
21
Funny Games (1998,  Unrated)
Funny Games
Awesome!
22
Waydowntown (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments