My Favorite Movies


  thmpsnkids's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
Classic film of love and sacrifice during a time of war. Humphrey Bogart and Ingid Bergman are tremendous.
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
A unique film cut in half with a comedy up front and a tragedy at the end. Roberto Benigni is perfect as the father and husband who will sacrifice all for his family. See it in the original Italian with subtitles - you need to hear Benigni saying the lines, not an English dubber.
3
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
Shadow of a Doubt
Demonstrates the horror of seeing someone you love and admire slowly emerge as evil. My favorite Hitchcock film (and I love most of them!).
4
It Happened One Night (1934,  Unrated)
It Happened One Night
One of the best comedies ever made. The original screwball comedy. Clark Gable is fabulous as the cynical reporter and Claudette Colbert is perfect as the Paris Hilton of her day. Stay up late and watch this real classic. Winner of the Grand Slam of Academy Awards (Best Picture, Best Director, Best Actor, Best Actress, Best Screenplay).
5
The Station Agent (2003,  R)
The Station Agent
Almost perfect film about the power of friendship to heal, and the inability to stop loving even through rejection.
6
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
Classic - nothing else like it.
7
Romeo and Juliet (1968,  PG)
Romeo and Juliet
The best version of Shakespeare's tragic love story.
8
A Letter to Three Wives (1949,  Unrated)
A Letter to Three Wives
As three women board a boat for an afternoon of volunteer work, they are given a letter stating a "friend" of theirs has run off with one of their husbands. Each woman thinks back on their lives and wonders if it could be hers. Great acting.
9
The Trouble with Angels (1966,  PG)
The Trouble with Angels
Unlike teen films of today, the Trouble with Angels is a mutli-dimensional film. Yes, it's a comedy about girls at boarding school, but it is also a true coming of age story with heartbreak and issues related to a blossoming faith. None of the characters in this film are cliche, but are real three-dimensional human beings. Rosalind Russell and Haley Mills are fabulous. PS. Don't bother to see the sequel - it's really bad and doesn't star the original cast.
10
Notorious (1946,  Unrated)
11
Rear Window (1954,  PG)
12
Little Miss Sunshine (2006,  R)
13
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
Tremendous ensemble cast! Each has their turn at stealling a scene. Terrific.
14
Dial M for Murder (1954,  PG)
Dial M for Murder
Did Grace Kelly really intend to murder the man she killed, or is she being framed by a jealous husband? One of Hitchcocks best.
15
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane
Considered the finest film ever made. Students of film will easily see why. So many of the camera angles, etc were first used in this film and then copied in film after film. Great story said to be based on Randolph Hearst. I think it is actually a foreshadowing of Mr. Murdoch!
16
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
Based on a true story of a jewish pianist hidden in Warsaw throughout WWII. Demonstrates the horrors experienced by the Polish jews and the people of Poland who tried to help them survive. Adrian Brody deserved the Oscar.
17
Saving Private Ryan (1998,  R)
18
Love Actually (2003,  R)
19
Rebecca (1940,  Unrated)
Rebecca
The second Mrs. DeWinter is haunted by the memories of the first. Romance Hitchcock style.
20
'Night Mother (1986,  PG-13)
'Night Mother
Tremendous story of a woman's determination to commit suicide and her mother's attempt to stop her. Fabulous acting!!!
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
The Taming of the Shrew (1967,  Unrated)
The Taming of the Shrew
Done as only Taylor and Burton can. Raucously funny.
23
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
Central do Brasil (Central Station)
Funny, sad, poignant road film. A very cynical, mean woman attempts to return a small boy to his family after his mother's death. Nominated for several Oscars.
24
American History X (1998,  R)
American History X
Powerful!!!
25
Big Fish (2003,  PG-13)
26
Pretty Woman (1990,  R)
27
The Piano (1993,  R)
28
Iris (2001,  R)
Iris
Judy Dench and Kate Winslet at their best! Based on a true story, Iris Murdoch has alzheimer's and both she and her husband are recalling their youth as Iris's memory fades.
29
Gone With the Wind (1939,  G)
30
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
A Mighty Wind
Crazy tongue-in-cheek film about aging folk singers/musicians. Subtle humor requires some thinking on the part of the viewer. Isn't that cool!!
31
The Wind and the Lion (1975,  PG)
The Wind and the Lion
Sean Connery as a very sexy Arab Sheik. Loved it!
32
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
33
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
Don Juan DeMarco
Is he really Don Juan or is he delusional? Johnny Depp is tremendous as the young man who changes lives through telling the story of his loves.
34
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
Identified as one of the top 100 films of all time. A man's livelihood depends on having his bicycle, but it is stolen.
35
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Fabulously funny and charming film about a small boy growing up as he spends most of his time at the local movie theater. In Italian with subtitles.
36
Rope (1948,  PG)
Rope
Only Hitchcock film based on a true story of young men killing for the thrill of it and analyzing it's psychological effects on themselves.
37
The Rock (1996,  R)
The Rock
Great action film with a main character who doesn't take himself too seriously. And, Sean Connery is pretty great, too.
38
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
39
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
40
Alfie (1966,  PG)
41
Deathtrap (1982,  PG)
42
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
43
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
44
Blood Simple (1984,  R)
45
Sling Blade (1997,  R)
46
The Big Kahuna (2000,  R)
47
The Gathering (2006,  R)
48
That Darn Cat! (1965,  G)
49
The Love Bug (1968,  G)
50
The Ugly Dachshund (1966,  Unrated)
51
The Horse in the Gray Flannel Suit (1968,  G)
52
Memento (2000,  R)
53
I Am Sam (2002,  PG-13)
54
21 Grams (2003,  R)
55
Mystic River (2003,  R)
56
The Elephant Man (1980,  PG)
57
Schindler's List (1993,  R)
58
The Wings of the Dove (1997,  R)
The Wings of the Dove
Has the inevitable feel of a Greek tragedy. Fabulously acted, beautifully filmed. Venice feels like a member of the cast.
59
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
60
Crash (2004,  R)
61
American Graffiti (1973,  PG)
62
Where the Boys Are (1960,  Unrated)
Where the Boys Are
The movie that sent me to Daytona Beach my freshman year in college. A well rounded teen movie with humor, music, tragedy, etc. All the kinds of things that really occur in spring breaks.
63
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
Blithe Spirit
One of my all time favorite comedies. Rex Harrison is fabulous, as is Constance Cummings.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments