Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  thomascallewaert1's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
3
Apocalypse Now (1979,  R)
4
The Deer Hunter (1978,  R)
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
6
Taxi Driver (1976,  R)
7
The Shawshank Redemption (1994,  R)
8
Citizen Kane (1941,  PG)
9
The Prestige (2006,  PG-13)
10
North by Northwest (1959,  Unrated)
11
A Clockwork Orange (1971,  R)
12
Platoon (1986,  R)
13
Chinatown (1974,  R)
14
Vertigo (1958,  PG)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Full Metal Jacket (1987,  R)
17
The Departed (2006,  R)
18
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
Oldboy (2005,  R)
21
The Shining (1980,  R)
22
A Bronx Tale (1993,  R)
23
Casablanca (1943,  PG)
24
GoodFellas (1990,  R)
25
La Haine (Hate) (1996,  R)
26
Rear Window (1954,  PG)
27
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
28
Rocky (1976,  PG)
29
Schindler's List (1993,  R)
30
The Great Dictator (1940,  G)
31
Scarface (1983,  R)
32
Snatch (2001,  R)
33
Blood Diamond (2006,  R)
34
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
35
The Wrestler (2008,  R)
36
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
37
American History X (1998,  R)
38
Psycho (1960,  R)
39
Capote (2005,  R)
40
The Kid (1921,  Unrated)
41
The Usual Suspects (1995,  R)
42
Traffic (2000,  R)
43
The Last King of Scotland (2006,  R)
44
The Untouchables (1987,  R)
45
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
46
Jackie Brown (1997,  R)
47
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
48
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
49
Batman (1989,  PG-13)
50
Groundhog Day (1993,  PG)
51
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
52
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
53
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
54
Reservoir Dogs (1992,  R)
55
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
56
The Birds (1963,  PG-13)
57
Trainspotting (1996,  R)
58
The Dark Knight (2008,  PG-13)
59
Taegukgi (Brotherhood) (Taegukgi hwinalrimyeo) (2004,  R)
60
Paris Je T'aime (2007,  R)
61
Sin City (2005,  R)
62
Torn Curtain (1966,  PG)
63
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
64
Marnie (1964,  PG)
65
About Schmidt (2002,  R)
66
Monster's Ball (2001,  R)
67
Frenzy (1972,  R)
68
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
Underrated. Fairly good remake.
69
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
70
Thelma & Louise (1991,  R)
71
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
72
Jaws (1975,  PG)
73
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
74
The Green Mile (1999,  R)
75
Deliverance (1972,  R)
76
The Devil's Advocate (1997,  R)
77
Sleepy Hollow (1999,  R)
78
Seven (Se7en) (1995,  R)
79
Mesrine: L'Instinct de Mort (Mesrine: Part 1 - Death Instinct) (Public Enemy Number One) (2008,  Unrated)
80
In Bruges (2008,  R)
81
Léon (The Professional) (1994,  R)
82
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
83
American Beauty (1999,  R)
84
The Thin Red Line (1999,  R)
85
The Lost Boys (1987,  R)
86
Men in Black (1997,  PG-13)
87
Face/Off (1997,  R)
88
Braveheart (1995,  R)
89
The Silence of the Lambs (1991,  R)
90
Fight Club (1999,  R)
91
The Longest Day (1962,  G)
92
Walk the Line (2005,  PG-13)
93
Lost In Translation (2003,  R)
94
Zodiac (2007,  R)
95
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
96
Enemy of the State (1998,  R)
97
Con Air (1997,  R)
98
Blade (1998,  R)
99
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
100
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
101
Children of the Corn (1984,  R)
102
300 (2007,  R)
103
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
104
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
105
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
106
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
107
The Breakfast Club (1985,  R)
108
Titanic (1997,  PG-13)
109
Hoffa (1992,  R)
110
The 9th Company (9 rota) (2005,  Unrated)
111
Predator (1987,  R)
112
The Deliberate Stranger (1986,  Unrated)
113
8 Mile (2002,  R)
114
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
115
Sleepers (1996,  R)
116
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
117
Mesrine: L'Ennemi Public n°1 (Mesrine: Part 2 - Public Enemy #1) (2008,  R)
118
The Omen (1976,  R)
119
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
120
A Few Good Men (1992,  R)
121
Raising Arizona (1987,  PG-13)
122
Shiri (1999,  R)
123
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case) (2005,  R)
124
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
125
Family Plot (1976,  PG)
126
De Hel van Tanger (2006,  Unrated)
127
Batman Returns (1992,  PG-13)
128
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
129
Hamburger Hill (1987,  R)
130
Jurassic Park (1993,  PG-13)
131
Orca - The Killer Whale (1977,  PG)
132
The Bucket List (2007,  PG-13)
133
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
134
The Notebook (2004,  PG-13)
135
Dancer in the Dark (2000,  R)
136
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
137
Interview with the Vampire (1994,  R)
138
Topaz (1969,  PG)
139
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
140
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
141
Jeepers Creepers (2001,  R)
142
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
143
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
144
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
145
Road Trip (2000,  R)
146
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
147
The Hills Have Eyes (1977,  R)
148
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Highly overrated movie.
149
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
150
The Siege (1998,  R)
151
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
152
Unbreakable (2000,  PG-13)
153
Nightwatch (1998,  R)
154
Good Will Hunting (1997,  R)
155
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
156
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
157
The Negotiator (1998,  R)
158
Aanrijding in Moscou (Moscow, Belgium) (2008,  Unrated)
159
Cloverfield (2008,  PG-13)
160
Rounders (1998,  R)
161
Independence Day (1996,  PG-13)
162
Wolf (1994,  R)
163
Hostel (2006,  R)
164
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
165
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
166
Shaft (2000,  R)
167
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
168
Ad Fundum (1993,  Unrated)
169
1408 (2007,  PG-13)
170
Lifeboat (1944,  Unrated)
171
187 (1997,  R)
172
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
173
Ringu 0 (2000,  Unrated)
174
Psycho (1998,  R)
175
The Godfather, Part III (1990,  R)
176
Damien: Omen II (1978,  R)
177
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
178
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
179
Jungle Holocaust (Ultimo mondo cannibale) (Cannibal) (Carnivorous) (Last Cannibal World) (1977,  Unrated)
180
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
181
Fluke (1995,  PG)
182
Snakes on a Plane (2006,  R)
183
X-Men (2000,  PG-13)
184
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
185
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
186
The Basketball Diaries (1995,  R)
187
Fallen (1997,  R)
188
Men in Black II (2002,  PG-13)
189
Coach Carter (2005,  PG-13)
190
Cow-Boy (2007,  Unrated)
191
Hostel: Part II (2007,  R)
192
Deep Blue Sea (1999,  R)
193
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
194
Taken (2009,  PG-13)
195
Anaconda (1997,  PG-13)
196
Revolver (2005,  R)
197
Du jour au lendemain (2006,  PG)
198
The Ring Two (2005,  PG-13)
199
Rambo III (1988,  R)
200
Asterix at the Olympic Games (Asterix aux jeux olympiques) (2008,  Unrated)
201
Street Fighter (1994,  PG-13)
202
The Wicker Man (2006,  PG-13)
203
Get Smart (2008,  PG-13)
204
Daredevil (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments