My Favorite Movies
| ThomGriffin384445750's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Cabaret (1972, PG) |
|
|
| 2 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
|
| 3 |
Wizard of Oz (1925, Unrated) |
|
|
| 4 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
|
| 5 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
|
| 6 |
Funny Girl (1968, G) |
|
|
| 7 |
Funny Lady (1975, PG) |
|
|
| 8 |
Carrie (1976, R) |
|
|
| 9 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
|
| 10 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
|
| 11 |
The Living End (2008, Unrated) |
|
|
| 12 |
The Doom Generation (1995) (1995, R) |
|
|
| 13 |
The Trip (2002, R) |
|
|
| 14 |
Trick (1999, R) |
|
|
| 15 |
Adam & Steve (2005, Unrated) |
|
|
| 16 |
Cruising (1980, R) |
|
|
| 17 |
Cocoon (1985, PG-13) |
|
|
| 18 |
Final Destination (2000, R) |
|
|
| 19 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
|
| 20 |
All Over The Guy (2001, R) |
|
|
| 21 |
Eyes of Laura Mars (1978, R) |
|
|
| 22 |
For Pete's Sake (1974, PG) |
|
|
| 23 |
The Ghost And Mr. Chicken (, Unrated) |
|
|
| 24 |
The Snake Pit (1948, Unrated) |
|
|
| 25 |
Little Princess (1939, G) |
|
|
| 26 |
Bright Eyes (1934, PG) |
|
|
| 27 |
Flamingo Road (1949, PG) |
|
|
| 28 |
Mommie Dearest (1981, PG) |
|
|
| 29 |
Outrageous Fortune (1987, R) |
|
|
| 30 |
Outrageous! (1977, Unrated) |
|
|
| 31 |
Jinxed (1982, R) |
|
|
| 32 |
Desperately Seeking Susan (1985, PG-13) |
|
|
| 33 |
Beaches (2002, PG-13) |
|
|
| 34 |
King Kong (1933) (1933, Unrated) |
|
|
| 35 |
King Kong (2005) (2005, PG-13) |
|
|
| 36 |
King Kong (1976) (1976, PG) |
|
|
| 37 |
Godzilla (1998, PG-13) |
|
|
| 38 |
If Looks Could Kill (, PG-13) |
|
|
| 39 |
Imitation of Life (1934, Unrated) |
|
|
| 40 |
Madame X (1929, Unrated) |
|
|
| 41 |
Auntie Mame (1958, Unrated) |
|
|
| 42 |
The Trouble with Angels (1966, PG) |
|
|
| 43 |
Suspect (1987, R) |
|
|
| 44 |
Starman (1984, PG-13) |
|
|
| 45 |
Camp (2003, PG-13) |
|
|
| 46 |
All Night Long (1982, Unrated) |
|
|
| 47 |
Network (1976, R) |
|
|
| 48 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 49 |
Mask (1985, PG-13) |
|
|
| 50 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 51 |
A Night to Remember (1958, Unrated) |
|
|
| 52 |
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948, Unrated) |
|
|
| 53 |
The Bride of Frankenstein (1935, Unrated) |
|
|
| 54 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 55 |
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948, Unrated) |
|
|
| 56 |
Gambit (1966, Unrated) |
|
|
| 57 |
Valley of the Dolls (1967, PG-13) |
|
|
| 58 |
The Women (1939, Unrated) |
|
|
| 59 |
Victor/Victoria (1995, PG) |
|
|
| 60 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
|
| 61 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
|
| 62 |
A Christmas Carol (1938, Unrated) |
|
|
| 63 |
Holiday Heart (2000, R) |
|
|
| 64 |
Lady Sings the Blues (1972, R) |



