My Favorite Movies
| thor14482605's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Meet the Feebles (1989, R) |
|
|
| 2 |
Doctor Dolittle (1967, G)
There is something about Rex that inspires one to take him in as a friend. There are songs in this movie that one can remember a lifetime. "When I Look In Your Eyes" is one of those. Sung to a seal, but it might be to anyone that one must say goodbye to, forever. Hankerchief material. - A recent re-visit was not as inspirational, as when one watched it as a child. Perhaps that is important. |
|
|
| 3 |
The House That Dripped Blood (1970, PG) |
|
|
| 4 |
The Exorcist (1973, R) |
|
|
| 5 |
Tunnel Vision (Tunnelvision) (1976, R) |
|
|
| 6 |
Scream and Scream Again (Screamer) (1970, PG) |
|
|
| 7 |
The Abominable Dr. Phibes (1971, PG-13) |
|
|
| 8 |
Frogs (1972, PG) |
|
|
| 9 |
The Kentucky Fried Movie (1977, R) |
|
|
| 10 |
Loose Shoes (1980, R) |
|
|
| 11 |
Haunted Honeymoon (1986, PG) |
|
|
| 12 |
Nosferatu the Vampyre (Nosferatu: Phantom der Nacht) (1979, PG) |
|


