My Favorite Movies


  threefolddado's Rating My Rating
1
Vertigo (1958,  PG)
Vertigo
Each viewing is a new experience. A must see on the big screen.
2
Chinatown (1974,  R)
Chinatown
One of the greatest films ever. It's also one of those films than is a must see on the big screen, as it loses quite a bit on the small screen.
3
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain
The greatest musical ever made.
4
Seven (Se7en) (1995,  R)
5
Lady and the Tramp (1955,  G)
Lady and the Tramp
The First movie I ever saw in a theater and still my favorite Disney.
6
Yojimbo (1961,  Unrated)
Yojimbo
One of the reasons Kurosawa should be worshiped as a God.
7
Charade (1963,  G)
8
The Godfather, Part II (1974,  R)
9
Memento (2000,  R)
10
Apocalypse Now (1979,  R)
11
The Godfather (1972,  R)
12
Stray Dog (1949,  Unrated)
Stray Dog
One of my favorite Kurosawa films.
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
15
Blade Runner (1982,  R)
16
The Seventh Seal (,  Unrated)
17
Taxi Driver (1976,  R)
18
Léon (The Professional) (1994,  R)
19
SLC Punk (1998,  R)
SLC Punk
My teens on display.
20
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
Mad Max 2 (The Road Warrior)
One hell of a ride. Retains its poignancy today. It's a low budget sci-fi film that's 100 times better than other films with 100 times its budget.
21
Lost Highway (1997,  R)
Lost Highway
It's all about perception and point of view.
22
The Wild Bunch (1969,  R)
23
Adaptation (2002,  R)
24
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
A masterpiece.
25
Barton Fink (1991,  R)
Barton Fink
It has that "Barton Fink" feel.
26
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
The Hidden Fortress
Ever wonder where Star Wars came from?
27
Brazil (1985,  R)
Brazil
The director?s cut is a masterpiece filled with wonderful insight to the human condition. Beware of other cuts.
28
Last Life in the Universe (2004,  R)
Last Life in the Universe
Intensely moving and beautiful.
29
Delicatessen (1991,  R)
30
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Come on, it's Lawrence. . .
31
Reservoir Dogs (1992,  R)
32
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
A feast for the eyes and the heart.
33
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
The ultimate bullet ballet.
34
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
35
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
Cool Hand Luke
Another one of my favorites.
36
Forbidden Planet (1956,  G)
37
Europa (Zentropa) (1991,  R)
Europa (Zentropa)
Still one of my favorites.
38
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
A beautiful metaphor.
39
Fight Club (1999,  R)
40
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
Inspiring, sad, funny, scary and thought provoking (not to mention visually stunning, well acted and directed). All the force of a baseball bat to your emotions. Matthieu Amalric should get the Oscar for best actor, but won't because he's French.
41
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
42
Trainspotting (1996,  R)
43
The Sting (1973,  PG)
The Sting
Much imitated, never surpassed.
44
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
One of my favorite of the old Universal monster movies.
45
Romeo and Juliet (1968,  PG)
46
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
Hard core.
47
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
This movie is sincerely f'ed up. It crosses so many lines and violates so many taboos, I can't help but love it. Tadanobu Asano?s character IS the ultimate anti-hero.
48
Halloween (1978,  R)
Halloween
The movie that created the America slasher flick.
49
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
50
Last Night (1998,  R)
51
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
52
Jules and Jim (1962,  Unrated)
Jules and Jim
One of Truffaut's best!
53
If.... (1968,  Unrated)
If....
The ultimate anarchist movie.
54
Mo' Better Blues (1990,  R)
Mo' Better Blues
For Anyone who loves Jazz.
55
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (1974,  Unrated)
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro)
A beautiful orgy of violence.
56
The Parallax View (1974,  R)
The Parallax View
Dead on target conspiracy movie. Credible, frightening, well acted, and directed.
57
Infection (2007,  Unrated)
Infection
If you like horror movies, boy are you in for a treat with this one. See it before its butchered in an American version
58
Session 9 (2001,  R)
Session 9
On the short list for best American horror movies ever. Sequences in this film have been continually ripped off, and not just by American horror films, we're talking J-Horror and Korean movies too, which says something.
59
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
60
The Haunting (1963,  Unrated)
The Haunting
An underrated achievement by Robert wise.
61
Wandâfuru raifu (After Life) (1998,  Unrated)
Wandâfuru raifu (After Life)
I can't stress how wonderful this movie is. One of my first DVD purchases.
62
Lover Come Back (1961,  Unrated)
Lover Come Back
My personal favorites of the Doris Day/Rock Hudson movies.
63
Psycho (1960,  R)
64
Destroy All Monsters (1969,  Unrated)
65
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
The ultimate film of unrequited love.
66
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan)
Wow. A near perfect film.
67
Festen (The Celebration) (1998,  R)
Festen (The Celebration)
This is Dogma 95 as good as it gets.
68
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
Everything a romantic comedy should be.
69
Schizopolis (1996,  Unrated)
Schizopolis
A one of a kind comedy about communication from Steven Soderbergh. To quote the movie: "If you don't get it, it's your fault. You should watch it over and over again until you do."
70
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
Crimes and Misdemeanors
One of my favorite Woody Allen movies.
71
Fearless (1993,  R)
72
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
73
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
Mr. Blandings Builds His Dream House
One of my favorites.
74
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
Great romantic comedy. Blows away anything in America.
75
Oldboy (,  R)
76
The Glass Key (1942,  Unrated)
The Glass Key
Inspired both Yojimbo and Miller's Crossing.
77
Mr. Jealousy (1998,  R)
78
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
BR ROCKS!!!!
79
Army of Darkness (1993,  R)
80
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
81
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro)
A classic!
82
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
The Maltese Falcon
Sets the standard for all Film Noir and detective movies.
83
Blue Velvet (1986,  R)
Blue Velvet
Mommy! Mommy!
84
Les Deux anglaises et le continent (Two English Girls)(Anne and Muriel) (2004,  PG)
Les Deux anglaises et le continent (Two English Girls)(Anne and Muriel)
The director's cut is one of Truffaut's best. A masterpiece and one of my favorite films.
85
The Secret Life of Walter Mitty (1947,  Unrated)
The Secret Life of Walter Mitty
My favorite Danny Kaye film.
86
Toto le Héros (Toto the Hero) (1991,  PG-13)
Toto le Héros (Toto the Hero)
Highly imaginative and stylishly directed. One of my favorites.
87
Ashes of Time Redux (2008,  R)
Ashes of Time Redux
What??? There's a redux version of one of my favorite Wong Kar Wai movies???
88
Ashes of Time (1994,  Unrated)
Ashes of Time
It's like Crouching Tiger, Hidden Dragon - on acid.
89
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
Better each time you watch it.
90
The Silence (1963,  Unrated)
The Silence
Disturbing, dark and erotic. If you've only seen it once, you haven't really seen it. A film to ponder and study. My favorite in the trilogy, because although Winter Light and Through The Glass Darkly are still blacken, irreverent bullets to the soul, The Silence hit me at just the right moment in my life.
91
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
What can you say about one of the movies on the short list for greatest films ever?
92
The Magician (Ansiktet) (The Face) (1958,  Unrated)
The Magician (Ansiktet) (The Face)
Prepare to be amazed. The kind of cinematography that reducing professionals to sobbing children. Oh, and the story and acting's good too.
93
Skammen (Shame) (1968,  R)
Skammen (Shame)
Another powerful bullseye from Bergman.
94
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
Jungfrukällan (The Virgin Spring)
A visual and emotional journey.
95
Oldboy (2005,  R)
96
Suspiria (1977,  R)
Suspiria
One of Dario Argento's best.
97
The Thing (1982,  R)
The Thing
It's the mark of a great film when it still holds up 25 years after its release.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments