My Favorite Movies


  threestarsandasun's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
2
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
Click to Rate
3
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
4
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
5
Mac and Me (1988,  PG)
Click to Rate
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
7
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
8
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
9
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
Click to Rate
10
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
11
Immortal Beloved (1994,  R)
Click to Rate
12
Osama (2004,  PG-13)
Click to Rate
13
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
Click to Rate
14
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
15
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
17
American History X (1998,  R)
Click to Rate
18
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
19
Babel (2006,  R)
Click to Rate
20
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
21
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
22
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
23
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
24
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
25
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
26
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
27
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
28
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
29
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
30
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
32
Old School (2003,  R)
Click to Rate
33
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
34
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
35
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
36
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
37
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
38
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
39
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
41
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
45
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
46
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
48
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
49
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
50
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
51
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
52
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
54
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
56
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
57
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
58
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
59
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
60
Training Day (2001,  R)