My Favorite Movies


  Tiffers147606624's Rating My Rating
1
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects 4.5 Stars
This movie is fucking awesome! Even better than House of 1000 Corpses! Gory as hell to the very end and fun in a dark dark way!
Click to Rate
2
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses 4.0 Stars
Great movie! Bloody and demented. Twistedly funny.
Click to Rate
3
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up 5.0 Stars
this is one of the funniest movies I have seen in a few years - maybe ever. I love everything about it, the perversion, the raunchiness, it's just campy and fun
Click to Rate
4
From Hell (2001,  R)
From Hell 5.0 Stars
very bloody and gory, but it was an awesome movie
Click to Rate
5
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 4.5 Stars
great movie for druggies! or anyone that likes a good laugh!
Click to Rate
6
Good Luck Chuck (2007,  R)
Good Luck Chuck 5.0 Stars
Hilarious! Raunchy and fun! I laughed so hard I thought I was gonna die! I LOVE this movie!
Click to Rate
7
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
VERY good movie! Had a good story line and it was very well put together. I really enjoy this movie no matter how many times I watch it.
Click to Rate
8
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 3.5 Stars
This movie was definitely good, but there were a few parts that were not as well explained as the first movie, but all in all, it's still very good and I own it along with the first!
Click to Rate
9
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction 3.5 Stars
I really liked this movie, but to be honest I expected Alice to be a little more bad-ass in it and I was a little let down in that regard, but I still liked it and plan on buying it.
Click to Rate
10
Waiting (2005,  R)
Waiting 5.0 Stars
I bought this movie after watching it only once! There have been few times I have laughed that hard! I love raunchy humor, and this movie just rocked it! I love the song at the end by Andy Milonakis, too, that was f**king great!
Click to Rate
11
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
this is a rather odd movie, kind of messed up in a way, but very entertaining. It's funny in a rather dark and disturbing way, but it's very smart and exhilerating. The music adds such an unique feel to the movie.
Click to Rate
12
American Psycho (2000,  R)
American Psycho 5.0 Stars
This movie is intense, and so clever. I love Christian Bale's performance, he is very convincing and amazing.
Click to Rate
13
Super Troopers (2001,  R)
Super Troopers 4.5 Stars
one of the funniest 'stoner' movies I have ever seen!
Click to Rate
14
Beerfest (2006,  R)
Beerfest 3.5 Stars
actually I was surprised that I liked this movie as much as I did. Mainly I watched it because it was made by the same people that made Super Troopers. I enjoyed it though, very funny!
Click to Rate
15
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 4.5 Stars
1st movie I ever saw Ryan Reynolds in...LOVED it! Especially when the guy craps in the trash can in front of the high-ups! F-ing great!
Click to Rate
16
Rent (2005,  PG-13)
Rent 5.0 Stars
I LOVE this movie! No, it doesn't have every single song from the broadway show, and 2 new actors, but it was amazing and I love it! I don't care what anyone says, this movie is fun!
Click to Rate
17
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 5.0 Stars
OMG! I really can't say how much I love this movie! I love the music remixes more than anything - the 'Like a Virgin' one was hilarious! Beautiful movie.
Click to Rate
18
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.0 Stars
I really like this movie a lot, it's cute, it's funny, it has some good actors in it. It makes me happy when I watch it!
Click to Rate
19
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.5 Stars
I don't care what anyone says...I Like this movie! It does't hurt that Lindsay Lohan still has her red hair and looks sexy as hell in it either!
Click to Rate
20
Strange Wilderness (2008,  R)
Strange Wilderness 4.0 Stars
I thought this movie was funny as hell! ... "is that a thong you're wearin?" LOL!
Click to Rate
21
Clerks (1994,  R)
Clerks 5.0 Stars
I remember watching this when I was in high school and falling in love with it! Kevin Smith is a genius and funny as hell!
Click to Rate
22
Clerks II (2006,  R)
Clerks II 5.0 Stars
I actually thought it was excellent for a sequel and I have already watched it 3 times. I still love the 1st one, but this one has a place in my heart, too!
Click to Rate
23
Mallrats (1995,  R)
Mallrats 4.5 Stars
Sooooooo funny! I just love it, as I do all Kevin Smith's movies!
Click to Rate
24
Dogma (1999,  R)
Dogma 5.0 Stars
God, how awesome is this movie! I LOVE IT! Buddy Christ...it's great! This is a movie I have seend at least 20 times!
Click to Rate
25
Jersey Girl (2004,  PG-13)
Jersey Girl 4.5 Stars
this movie is funny and moving and just awesome in so any ways. I would probably be the parent letting my kid do sweeny todd for a school play! LOL
Click to Rate
26
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends 4.5 Stars
this movie really is just freakin funny. ryan reynolds tears it up!
Click to Rate
27
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror 5.0 Stars
this was way better than the original, better actors, acting and effects. Very unnerving...I still can't watch it right before bed
Click to Rate
28
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 5.0 Stars
man, I still remember seeing this in the theater and being so surprised at the ending, then watching it again when it came out on dvd and wondering how I could have been.lol, but I do love this movie, it is very well made as all of M. Night Shyamalan's movies tend to be.
Click to Rate
29
The Others (2001,  PG-13)
The Others 4.0 Stars
another surprising ending the first time in the theater, and I am still amazed at how eerie it is, even if you have already seen it.
Click to Rate
30
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage) 5.0 Stars
this was a really good movie - sad, but very, very well made.
Click to Rate
31
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) 4.5 Stars
this movie was MUCH creepier than I thought it would be! no, it's no saw or hostel, but for some reason, I thought it was a kids movie...I think it's pretty scary for a kids movie if it is supposed to be one, and it has some strong language too, but very intersting story
Click to Rate
32
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show 5.0 Stars
what isn't to love about this cult classic? nothing! this movie rocks!
Click to Rate
33
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water 5.0 Stars
what an incredible and beautiful story...
Click to Rate
34
The Village (2004,  PG-13)
The Village 4.5 Stars
not what I expected, BUT, unlike most people, I was not disappointed by that - it was very well made and surprising, and I like that in a movie
Click to Rate
35
Beyond the Mind's Eye (1992,  Unrated)
Beyond the Mind's Eye 5.0 Stars
God, I wish I could find this again! I love this film - it's entrancing! It's amazing how great the technology is for 1992! And the music tells as much of the story as the cg! This movie is great for anyone who likes a little herb now and then *cough cough*
Click to Rate
36
1408 (2007,  PG-13)
1408 5.0 Stars
I really loved this movie, and I thought John Cusak did an amazing job (as usual), the ending was really good, too
Click to Rate
37
The Crow (1994,  R)
The Crow 5.0 Stars
I love this sad, beautiful movie...Brandon Lee was so wonderful in it, and it's so sad it was his last film...
Click to Rate
38
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 5.0 Stars
better than any of the old ones! Rob Zombie did such an awesome job on this remake, it's not even funny! I fuckin love this movie!
Click to Rate
39
Basic (2003,  R)
Basic 5.0 Stars
this movie ROCKS!!!! It's a mind trip and I recommend it to anyone, even people who don't like military movies!
Click to Rate
40
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
soooo awesome! takes the batman story to a whole nother level
Click to Rate
41
X2 (2003,  PG-13)
X2 5.0 Stars
awesome movie just like the first one
Click to Rate
42
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men 5.0 Stars
fantastic movie! I love comic movies and this is a great one!
Click to Rate
43
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
wow! what a movie! this was awesome in every possible way! Loved it!
Click to Rate
44
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky 5.0 Stars
funny as hell! I have seen this movie more times than I can count!
Click to Rate
45
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer 5.0 Stars
I've always loved this movie...funny, good 80's music, the adorable Drew Barrymore! Awesomeness.
Click to Rate
46
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore 5.0 Stars
funny as hell! "the price is wrong...bitch"
Click to Rate
47
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy 5.0 Stars
goofy, but good...funny funny movie!
Click to Rate
48
The Craft (1996,  R)