Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tigrechop73's Rating My Rating
1
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
2
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
3
Grease 2 (1982,  PG)
Click to Rate
4
An American Werewolf in London (1981,  R)
Click to Rate
5
A Bronx Tale (1993,  R)
Click to Rate
6
Friday (1995,  R)
Click to Rate
7
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
Click to Rate
8
Bubble Boy (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Click to Rate
10
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
12
The Warriors (1979,  R)
Click to Rate
13
Once Were Warriors (1994,  R)
Click to Rate
14
Dance Me Outside (1994,  R)
Click to Rate
15
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
16
Army of Darkness (1993,  R)
Click to Rate
17
The Ninth Gate (1999,  R)
Click to Rate
18
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Click to Rate
19
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
Click to Rate
20
Rosemary's Baby (1968,  R)
Click to Rate
21
Boyz n the Hood (1991,  R)
Click to Rate
22
Mischief (1985,  R)
Click to Rate
23
Blood In, Blood Out (1993,  R)
Click to Rate
24
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
25
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
26
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
27
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
Click to Rate
28
Up in Smoke (1978,  R)
Click to Rate
29
The Last Dragon (1985,  PG-13)
Click to Rate
30
Pump up the Volume (1990,  R)
Click to Rate
31
Mermaids (1990,  PG-13)
Click to Rate
32
That Thing You Do! (1996,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments