Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  TikiJeff181714650's Rating My Rating
1
Blood Feast (1963,  Unrated)
Click to Rate
2
The Happiness of the Katakuris (2001,  R)
Click to Rate
3
The Doom Generation (1995) (1995,  R)
Click to Rate
4
Santa Claus Conquers the Martians (1964,  PG)
Click to Rate
5
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
6
Nowhere (1997,  R)
Click to Rate
7
The Devils (1971,  R)
Click to Rate
8
The Music Lovers (1971,  R)
Click to Rate
9
Prospero's Books (,  R)
Click to Rate
10
The Mask of Fu Manchu (1932,  Unrated)
The Mask of Fu Manchu 5.0 Stars
Politically incorrect fun
Click to Rate
11
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1994,  R)
Click to Rate
12
The Hotel New Hampshire (1984,  R)
The Hotel New Hampshire 5.0 Stars
Should have been Best Picture
Click to Rate
13
Teeth (2007,  R)
Teeth 4.0 Stars
My pu**y kills
Click to Rate
14
Smiley Face (2007,  R)
Click to Rate
15
Journey to the Center of the Earth (1959,  G)
Journey to the Center of the Earth 4.0 Stars
Love volcanoes
Click to Rate
16
The Time Machine (1960,  G)
Click to Rate
17
Harold and Maude (1971,  PG)
Click to Rate
18
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
19
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
20
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
21
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
22
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
24
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
I Heart Huckabees (2004,  R)
Click to Rate
26
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
Click to Rate
27
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
29
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
30
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
31
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
32
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
33
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
34
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
35
King Kong Lives (1986,  PG-13)
Click to Rate
36
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
Click to Rate
37
The Horror of Party Beach (1964,  Unrated)
Click to Rate
38
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
Click to Rate
39
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
40
Times Square (1980,  R)
Click to Rate
41
Invasion of the Saucer Men (Invasion of the Hell Creatures)(Spacemen Saturday Night) (1957,  Unrated)
Click to Rate
42
Voodoo Island (Silent Death) (1957,  Unrated)
Click to Rate
43
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) (1933,  Unrated)
Click to Rate
44
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
Click to Rate
45
Cat People (1942,  Unrated)
Click to Rate
46
The Black Cat (1934,  Unrated)
Click to Rate
47
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Click to Rate
48
The Cat and the Canary (1939,  Unrated)
Click to Rate
49
Krakatoa East of Java (1969,  G)
Click to Rate
50
The Saddest Music in the World (2004,  R)
Click to Rate
51
Sleeper (1973,  PG)
Click to Rate
52
Satyricon (1969,  R)
Click to Rate
53
The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover (1989,  R)
Click to Rate
54
The Pillow Book (1997,  Unrated)
Click to Rate
55
Bonnie and Clyde (1967,  R)
Click to Rate
56
The Devil at 4 O'clock (1961,  Unrated)
Click to Rate
57
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
Click to Rate
58
Morocco (1930,  Unrated)
Click to Rate
59
Blonde Venus (1932) (1932,  Unrated)
Click to Rate
60
Song of Norway (1970,  G)
Click to Rate