My Favorite Movies


  timewellwasted's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
this is my favourite die hard of them all
2
Speed (1994,  R)
Speed
i like this movie alot
3
Kingpin (1996,  PG-13)
Kingpin
this movie is good
4
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
i got this dvd for christmas also got it on vhs had it on there for the longest time glad to have it on dvd now i gotta start doing that with most of the vhs tapes i got -_-
5
The Fan (1996,  R)
The Fan
Robert Deniro is good in this
6
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
like this movie best golf movie ever! cant beat it funny stuff adam at his best
7
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
this is a good sequel to the first one
8
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
good movie
9
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2
good sequel
10
True Lies (1994,  R)
True Lies
one of my favourites
11
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
it wasn t as good as the first two
12
Casino (1995,  R)
Casino
two thumbs up
13
Major League 2 (1994,  PG)
Major League 2
pretty good
14
Major League (1989,  R)
Major League
good movie
15
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
awsome movie
16
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
one of the best sequels to a movie and may i add one of my all time favourites the ending always leaves me in tears shhhh thats just between me & u =p
17
Batman (1989,  PG-13)
Batman
i like this movie its a classic having jack nicholson as the joker made it even better
18
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
i like it but not as much as the first
19
Batman Forever (1995,  PG-13)
Batman Forever
i ve always like this batman movie
20
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Mr. Deeds
funny movie
21
Money Train (1995,  R)
Money Train
i like this movie great film i watch this when i'am bored woody and wesley great on screen chemistry
22
Larger Than Life (1996,  PG)
Larger Than Life
its ok
23
Ready to Rumble (2000,  PG-13)
Ready to Rumble
i want this movie
24
Big Bully (1996,  PG)
Big Bully
i hate bullies >.<
25
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
Lethal Weapon 2
good
26
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
Lethal Weapon 3
favourite lethal weapon of them all
27
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Tommy Boy
funny movie
28
Black Sheep (1996,  PG-13)
Black Sheep
good movie
29
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
i use to watch this when i was younger
30
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
i use to watch this when i was younger
31
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
this movie is good
32
Commando (1985,  R)
Commando
this movie is all action
33
Blue Streak (1999,  PG-13)
Blue Streak
this movie is good
34
Money Talks (1997,  R)
Money Talks
i want this movie
35
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Beverly Hills Cop
like this movie
36
Eraser (1996,  R)
Eraser
have it
37
Joe Dirt (2001,  PG-13)
Joe Dirt
haha this movie is awsome
38
The Cable Guy (1996,  PG-13)
The Cable Guy
this movie is good one of jim's better films
39
The Great Outdoors (1988,  PG)
The Great Outdoors
i want this movie dan and john had great chemistry on screen
40
Rat Race (2001,  PG-13)
Rat Race
great comedy with a great cast
41
Airheads (1994,  PG-13)
42
Trading Places (1983,  R)
Trading Places
great movie
43
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team (1986,  Unrated)
44
Three Days Grace (,  Unrated)
45
The Running Man (1987,  R)
The Running Man
good movie
46
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
i just watched this today such a good movie i recommend this movie its a must see im gonna deffiantly buy this film
47
Max Payne (2008,  PG-13)
Max Payne
This film wasn't as bad as i thought it would be =) maybe it could have been better but hey i can't complain loved the movie loved the games even more and a big bonus would be it was filmed in my city =p i still wish i saw them do the actual shots for the film >.<
48
Gran Torino (2009,  R)
Gran Torino
This movie is awesome i have never laughed out loud as much as this Clint is the man love his style and personality through this film gonna have to get this one once it comes to dvd
49
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Awesome movie a big step up from T3 worth seeing good way to start off the battle of humans and machine can't wait for the next one haha Sam Worthington was great as Marcus Wright I wouldn't mind seeing more of his upcoming films

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments