My Favorite Movies


  1. TimHaber
  2. Tim

Give list a short description

  TimHaber's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
A perfect movie. The script is one of the best of all time with dozens of unforgettable quotes.
2
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
I want to take a bath with this movie and spread it over my entire body
3
Rio Bravo (1998,  Unrated)
Rio Bravo
The movie that inspired so many film makers. It is perfect. Walter Brennan portrays the best character that ever existed in any film....the one and only stumpy.
4
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Probably the greatest movie ever made. The script is amazing, the actors play their parts perfectly and the soundtrack is excellent.
5
Fight Club (1999,  R)
6
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
Hitchcock at his ultimate excellence . He creates the feeling of actually sitting next to Jimmy Stewart while spying on his neighbors. The actors are amazing making the movie one of greatest movies of all time.
7
Harvey (1951,  Unrated)
Harvey
I love this movie. Jimmy Stewart portrays the nicest man on earth.
8
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Maybe Stewart's best performance.
9
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin Spacey, great director and one of the greatest scripts ever.
10
Seven (Se7en) (1995,  R)
11
North by Northwest (1959,  Unrated)
12
Heat (1995,  R)
13
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
One of the funniest movies, especially the role of John Goodman
14
The Silence of the Lambs (1991,  R)
15
American Psycho (2000,  R)
16
Reservoir Dogs (1992,  R)
17
Snatch (2001,  R)
18
3:10 to Yuma (2007,  R)
19
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
This movie is perfect.
20
Braveheart (1995,  R)
21
The Darjeeling Limited (2007,  R)
22
The Devil's Rejects (2005,  R)
23
Gladiator (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments