My Favorite Movies
A collection of some of my favorite films in no particular order.
| timonthemeerkat's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 2 |
Bright Young Things (2003, R) |
|
| 3 |
The History Boys (2006, R)
Deals with sexuality, education, and friendship. There was not one character that I found unlikeable, and the actors did a fantastic job portraying them. I throughly enjoyed the film but felt that something was missing. I guess a few things were lost between the transition from stage to screen, or maybe I enjoyed it a little too much and wasn't quite ready for it to be over. I must make a note to see the play first chance I get. |
|
| 4 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 5 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 6 |
Angels in America (, Unrated) |
|
| 7 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 8 |
Capote (2005, R) |
|
| 9 |
Winter Passing (2006, R) |
|
| 10 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 11 |
Reefer Madness - The Movie Musical (2005, R) |
|
| 12 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
| 13 |
Must Love Dogs (2005, PG-13) |
|
| 14 |
A Hard Day's Night (1964, G) |
|
| 15 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 16 |
Clue (1985, PG) |
|
| 17 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 18 |
The Man with Two Brains (1983, R) |
|
| 19 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 20 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 21 |
Cradle Will Rock (1999, R) |
|
| 22 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 23 |
Little Children (2006, R)
Heavy, dark, and some of the scenes were a little disturbing. Not that it made the film any less enjoyable, for me anyway. As a matter of fact the only thing that I didn't like about the film was that there was voice over narration in the beginning of the film then it seemed to have disappeared then magically reappeared in the end. It would have been better if it was throughout the whole film. |
|
| 24 |
Igby Goes Down (2002, R) |
|
| 25 |
ShowBusiness: The Road to Broadway (2007, PG)
Gives you a little peek inside what it really takes to get a show on Broadway. While watching it I came to the conclusion that Taboo really did get screwed over, some of the theatre critics are not very nice, and being an actor isn't all fun and games. I'm now proud to say that I have so much more respect for these people that put a show together than ever before. I just wish that they'd included something about Avenue Q's "Vote with your heart" Tony campaign, and wasn't it heartbreaking when Euan Morton lost his Working Visa and had to leave the country after Taboo closed? |
|
| 26 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 27 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 28 |
1776 (1972, PG) |
|
| 29 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 30 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
| 31 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 32 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 33 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 34 |
The Cat's Meow (2001, PG-13) |
|
| 35 |
The Importance of Being Earnest (2002, PG) |
|
| 36 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 37 |
Born Romantic (2001, R) |
|
| 38 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 39 |
Recovery (2007, Unrated) |
|
| 40 |
The Fall (2006, R) |
|
| 41 |
Doubt (2008, PG-13) |
|
| 42 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 43 |
Stage Beauty (2004, R) |
|
| 44 |
The Glass Menagerie (1987, PG) |
|
| 45 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 46 |
Waking the Dead (2000, R) |
|
| 47 |
Moonpie (2007, Unrated) |
|
| 48 |
Chaplin (1992, PG-13) |
|
| 49 |
The Kid (, Unrated) |
|
| 50 |
Flannel Pajamas (2006, R) |
|
| 51 |
Hamlet (1996, PG-13) |
|
| 52 |
Duane Hopwood (2005, R) |
|
| 53 |
The Theory of Flight (1998, R) |
|
| 54 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 55 |
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009, R) |























































