Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tina2thee's Rating My Rating
1
Bring It On Again (2004,  PG-13)
Bring It On Again
This movie is one of a kind
2
Pride and Prejudice (2005,  PG)
3
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
4
She's the Man (2006,  PG-13)
5
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
Bride and Prejudice
For those who dislike bollywood movies, i think this will change ur perception of it
6
Ray (2004,  PG-13)
7
Hitch (2005,  PG-13)
8
Old School (2003,  R)
9
Phone Booth (2003,  R)
10
Soul Plane (2004,  R)
Soul Plane
A brother was just tring to make it big
11
Deliver Us from Eva (2003,  R)
12
Charlotte's Web (2006,  G)
13
Charlotte's Web 2 - Wilbur's Great Adventure (2003,  G)
14
Phat Girlz (2006,  PG-13)
15
Bring It On (2000,  PG-13)
16
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
17
Wedding Crashers (2005,  R)
18
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
19
Taxi Driver (1976,  R)
20
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Somtimes our bosses act all tough but when u get to know them, u realise how vulnerable they are. This movie shows it all.
21
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Monster-in-Law
Pls get to know ur inlaws before u enter into marrige cos they will give u hell
22
Runaway Jury (2003,  PG-13)
23
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
The Pelican Brief
This movie is a must watch
24
The Firm (1993,  R)
25
Runaway Bride (1999,  PG)
26
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
27
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
28
Woman Thou Art Loosed (2004,  R)
29
Practical Magic (1998,  PG-13)
30
Love Potion #9 (1992,  PG-13)
31
Honey (2003,  PG-13)
32
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
33
Step Up (2006,  PG-13)
34
The Break-Up (2006,  PG-13)
35
The Color Purple (1985,  PG-13)
36
The Rock (1996,  R)
37
Anger Management (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments